İngiliz komutan: Irak'tan çekilmeliyiz

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

İngiltere Ordu Komutanı Orgeneral Sir Richard Dannat, ''Irak'tan yakın zaman içinde çekilmeliyiz '' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ta 7 bin askerle ABD'den sonraki en büyük askeri gücü oluşturan İngiliz ordusunun komutanı Dannat, gazetenin internet sitesinde bugün yayınlanan demecinde, şunları kaydetti:
“Biz Müslüman bir ülkedeyiz ve Müslümanlar'ın kendi ülkelerinde bulunan yabancılar hakkındaki görüşleri açık. Bir yabancı olarak bir ülkeye davet edildiğiniz zaman memnuniyetle karşılanırsınız, ancak biz bu ülkeye kesinlikle şu an Irak'ta bulunanlarca davet edilmedik.”
İngiltere'nin de içinde yer aldığı, 2003 yılında yapılan askeri harekatla Irak'a girildiğini hatırlatan Dannat, “Herşeyden önce, almış olduğumuz muvafakat her neydiyse, hoşgörüye dönüşebilecekken büyük oranda hoşgörüsüzlüğe dönüşmüştür. Bu bir gerçektir. Tüm dünyada karşılaştığımız güçlüklerin Irak'taki varlığımız nedeniyle ortaya çıktığını söylemiyorum ancak, Irak'taki varlığımız bu güçlükleri daha da artırıyor” diye konuştu.İngiliz ordusu komutanlığı görevine ağustos ayı sonlarında atanan Dannat, gazetenin yarınki sayısında yayınlanacak demecinde, İngiliz hükümetini de eleştirerek, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in politikasını “safça yapılmış bir siyaset” olarak niteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious