İngiliz Müslümana ceza

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Karikatür krizinde izinsiz gösteri düzenleyen İngiliz Müslümana ceza verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Danimarka Elçiliği önünde gösteri düzenlediği gerekçesiyle 39 yaşındaki İngiliz Müslüman 800 sterlinlik cezaya çarptırdı.
Britanya İslami Grup eski Başkanı olan Anjem Choudary, izinsiz gösteri düzenlediği gerekçesiyle suçlu bulundu.

Geçtiğimiz yıl sonunda Danimarka'da bir gazetede, Hz. Muhammed'e hakaret eden karikatürler yayınlanmıştı. Danimarka, bu yayından sonra tüm dünyada olduğu gibi 3-4 Şubat 2006 tarihlerinde de Londra'da Müslüman gruplarca protesto edilmişti. Ancak Danimarka Elçiliği önünde gerçekleştirilene bu eylemlerin El-Muhaciriun Anjem Choudary tarafından izinsiz düzenlendiği gerekçesiyle 800 sterlin para cezasına çarptırıldı.

Choudary'ı suçlu bulan mahkeme, olay günü Choudary'nin polise telefon açarak kendisinin avukat olduğunu ve gösteri yapmak isteyen bir guruba yardım edilmesi gerektiğini söyledi. Mahkeme heyeti devamında, Choudary'nin güvenlik ekiplerini yasal bir eylem olacağı konusunda kandırdığını, ancak bunun normalde 1986 yılı Halk Düzeni Hareketleri yasasına göre 6 gün önceden bildirilmesi gerektiğini belirtti.

Bu arada geçtiğimiz günlerde, karikatür krizi sırasında gerçekleştirilen eylemler sırasında halkı tahrike sevkeden pankartların açıldığı gerekçesiyle bazı müslüman göstericilere cezai soruşturma açılmış ancak yeterli delil olmadığı için dava Mahkeme tarafından iptal edilmişti.

Öte yandan gösterilere katılan İngiliz müslümanlardan 4 kişinin daha mahkemede davası sürüyor. Abdul Muhid(23), Umran Cavid(26), Mizanur Rahman(22), ve Rahman Salem(31) cinayete azmettirme, ırkçılığı tahrik etme suçlarından yargılanıyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious