İngiliz ordusu bu gece çekiliyor

  • Giriş : 31.07.2007 / 12:22:00

İngiliz ordusu, Kuzey İrlanda'daki 38 yıllık varlığına bu gece resmen son vermeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Katolikler ve Protestanlar arasında 1969'da başlayan çatışmaları durdurmak için Kuzey İrlanda'ya 300 bin asker konuşlandıran İngiliz Kara Kuvvetleri, çarşamba sabahı saat 02.00'de bölgede sadece 5 bin askerlik bir garnizon bulunduracak.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Kuzey İrlanda'da 38 yıl süren varlığı sırasında 763 kayıp veren İngiliz ordusunun, garnizonlarda "sembolik" olarak bulunacağını, özel bir görev üstlenmeyeceğini açıkladı.

Kuzey İrlanda'da iki ay önce Katolik ve Protestanların yerel yarı özerk hükümet kurmalarının ardından atılan bu adım nedeniyle özel bir tören yapılmayacak.

County Antrim bölgesindeki Thiepval kışlasındaki İngiliz askerleri sade bir "bayrak indirme" töreni yaparken, törenin özellikle gösterişsiz olmasına ve askerin bölgeden zaferle ayrıldığı izlenimi yaratılmamasına çalışılıyor.

İngiliz ordusunun 2005 yılından bu yana Kuzey İrlanda'da az sayıda askeri bulunuyordu.

İngiltere Silahlı Kuvvetler Devlet Sekreteri Bob Ainsworth, Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, Kuzey İrlanda'daki askeri güç için 1 Ağustos'ta yeni bir dönemin başlayacağını belirtti.

Kuzey İrlanda'da güvenlik bundan böyle 1999'da kurulan ve Katolikler ile Protestanlardan oluşan Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı (PSNI) tarafından sağlanacak.

Kuzey İrlanda'nın bağımsızlığı için geçmişte silahlı mücadele veren İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) siyasi kanadı Sinn Fein'den seçilen ve yerel hükümetin üyesi olan Gerry Kelly, George Orwell'in "1984" romanındaki "Big Brother" gibi, İngiliz ordusunun baskıcı varlığının sona ermesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Kelly, 70'li yıllarda İngiliz ordusunun bölgedeki Katolikleri fişlediğini anlattı:

"Askerler geceleri evlere baskın yaparak, içerdeki herkesi, bebekler de dahil olmak üzere sayardı. Gerçekten Big Brother'a yaraşır bir durumdu. Yarın çok sayıda insan memnun olacak ve bu toplumlararası diyaloğa katkı sağlayacak."

IRA'nın hedefi olmuşlardı

1969'da başlayan "Operation Banner" (Bayrak Operasyonu), medeni haklarını savunmak için yürüyüş yapan Katolikler ile Londra'yı destekleyen Protestanlar arasındaki şiddetli çatışmaları önlemeyi amaçlıyordu. Ancak Katoliklerin nefretini kazanan İngiliz askerleri çabucak IRA'nın hedefi haline geldi.

"Bloody Sunday" (Kanlı Pazar) adı verilen 30 Ocak 1972'deki olaylarda, Londonderry kentindeki bir Katolik gösterisine müdahale eden İngiliz hava indirme askerleri 13 kişiyi vurarak öldürmüş, bu IRA'nın saflarını genişletmesine yardımcı olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious