'İngiliz ordusu sayısal açıdan yetersiz'

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

İngiltere Savunma Bakanı Des Browne, İngiliz ordusunun, uzun süreli sınır ötesi askeri operasyonlar için sayısal açıdan yetersiz olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Browne, Times gazetesine verdiği demeçte, komutanların, kendisine, İngiliz ordusunun halen devam eden, uzun süreli sınır ötesi taahhütlerini yerine getirmek için sayısal açıdan yetersiz olduğunu bildirdiğini açıkladı.

Irak ve Afganistan'daki operasyonlara dikkat çeken Browne, bu konuda Ordu tarafından uyarıldığını, ordunun, askerin genel eğitim programlarının sınır ötesi operasyonlar nedeniyle aksadığına dikkat çektiğini belirtti.

Yapılması gereken tatbikatların operasyonlar nedeniyle iptal edildiğini ifade eden Browne, komutanların bu konudaki endişelerini kamuoyuna açıklaması için kendisine izin verdiğini de kaydetti. Browne, Irak'ta asker sayısının artırılmasının şu an için söz konusu olmadığını da bildirdi.

Bu arada gazete, 1960 yılında 317 bin mevcudu bulunan İngiliz ordusunun bugün 108 bin askeri olduğunu yazdı. İngiliz askerlerinin yurt dışında Kuzey İrlanda, Bosna, Kosova, Afganistan, Irak, Diego Garcia, Falkland ve Ascension Adaları, Kıbrıs, Cebelitarık ve Almanya'da konuşlandığı belirtildi.

Öte yandan, geçen yıl orduya yazılan gençlerin sayısının yüzde 16 arttığı ifade edildi. Askeri uzmanların bu durumu, Irak ve Afganistan savaşlarıyla gençlerde ortaya çıkan "heyecan yaşama" isteğine bağladığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious