İngiliz parlamentosunda Irak gerginliği

  • Giriş : 12.06.2007 / 00:45:00

İngiltere parlamentosu, muhalefetteki Muhafazakar Parti tarafından sunulan, Irak savaşına katılma kararı hakkında resmi soruşturma başlatılmasına yönelik önergeyi reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avam Kamarası'nda yapılan oylamada vekillerin 288'i, Irak'ta asker konuşlandırıldığı bir dönemde böyle bir girişimde bulunulmasına karşı çıkan Başbakan Tony Blair'e destek verdi ve önerge 253 lehte oya rağmen reddedildi.

Muhafazakar Partili gölge savunma bakanı Liam Fox, bir daha aynı hataların yapılmaması için soruşturma başlatılmasını istediklerini söyledi.

Daha önce yapılan açıklamalara dayandırılarak Avam Kamarası'nda kabul görmesi beklenmeyen önerge, Tony Blair'in İşçi Partisi'nin verebileceği zayiatı göstermesi açısından önem taşıyordu.

Muhafazakar Parti savaş öncesinde, ABD'nin Irak'ı işgal planlarına ortak olunması fikrini savunuyordu. Avam Kamarası'nda 18 Mart 2003'de yapılan oylamada, Muhafazakar Parti üyelerinin yüzde 90'ı, İşçi Partisi'nin ise sadece yüzde 62'si işgale destek verilmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişti. Liberal Demokratların ise tamamı karşı oy kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious