İngiliz polisi köpeklerine ayakkabı giydirecek

İngiliz polisi köpeklerine ayakkabı giydirecek.16380
  • Giriş : 08.07.2008 / 11:03:00

İngiliz polisi, Müslümanlara ait evlerde ve camilerde arama yaparken polis köpeklerine ayakkabı giydirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz polisi köpeklere “necis” gözüyle bakan Müslümanların hassasiyetine saygı amacıyla Müslümanlara ait evlerde ve camilerde arama sırasında polis köpeklerine ayakkabı giydirecek.

İngiliz Sunday Times gazetesinin haberine göre Polis Şefleri Birliği “kültürel ve dini hassasiyetleri” göz önünde bulundurmak amacıyla, aramalarda kullandığı eğitimli köpeklere ayakkabı giydirmeyi düşünüyor. Sözkonusu uygulama öncelikle pilot bölgelerde uygulanacak bu yeni uygulamanın bu yıl içerisinde başta İngiltere olmak üzere Galler ve Kuzey İrlanda’yı da kapsaması bekleniyor.

Bu öneriler, polisin vatandaşın acil durumlarda araması gereken yeni telefon numarasıyla ilgili hazırlattığı afişte bir köpeğin polis şapkasının üstüne çömelmiş olarak gösterilmesinden sonra İngiliz polisinin Müslümanlardan özür dilemesinin ardından meydana geldi.

Acil durumlarda polisin hangi telefon numarasından aranacağıyla ilgili olan bu afişte Rebel adında altı aylık bir polis köpeği yer alıyordu.

İskoçya’nın Dundee bölgesinde bir grup Müslüman afişe tepki göstermiş Müslüman esnaf bu afişi işyerlerine asmayı reddetmişti. Ancak İngiltere’nin önde gelen imamlarından İbrahim Mogra, polisin köpeklere ayakkabı giydirmesinin gerekmediğini söyledi.

Mogra, "İslami çevrelerde köpeğe karşı kültürel bir hassasiyet olduğunu biliyorum. İngilizlerin de köpekleri ne kadar sevdiklerini ve biz müslümanların bu konudaki tutumumuzu değiştirmek için ne kadar çaba gösterdiklerini biliyorum” dedi.

TIMETURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*