İngiliz polisi tutuklamaya çekiniyor

İngiliz polisi tutuklamaya çekiniyor.19065
  • Giriş : 17.06.2008 / 15:54:00

İngiltere'de yapılan bir kamuoyu araştırması, polisin zanlılarını tutuklamaya çekindiğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiliz Kamuoyu Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, 'zayıf polis gücü' nedeniyle ülkedeki düşük tutuklama oranı düşük kaldı.

Enstitü sözcüsü Guy Lodge, polisin merkezden yönetilmesinin faydalı olmadığını, yerel polis gücünün "Polis yetkilerini kullanmadığını, zayıf ve etkisiz" olduğunu söyledi.

Rapor sonuçlarına göre polis, önceden göz yumacağı olaylara hükümetin belirlediği hedeflere ulaşmak için ceza kesmeye başladı.

Fakat bu suçların, 'Kapanan asansör kapısını engellemek' ve 'kaldırıma tebeşirle resim çizmek' gibi 'hafif suçlar' olduğu, polisin daha büyük olaylarda etkisiz kaldığı ifade ediliyor.

Raporda ayrıca 1996 yılında 'polisten memnunum' diyen kişi oranı yüzde 64 iken, bu oranın 2005 yılında yüzde 48'e gerilediğini vurgulandı. İngiliz hükümeti güvenlik teşkilatını yeniden yapılandırma çalışmalarına hız verdi.

İngiltere tarihinde ilk defa, polis timlerini tetkik edecek 'özel seçilmiş yetkililer' görevlendirmeye hazırlanan hükümet, ileride de belediyelere polis güçlerini kontrol etme otoritesi vermeyi planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious