İngiliz Polisi'ne tepkiler yağıyor

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Yaptığı baskında herhangi bir kanıt bulamayan İngiliz Polisi'ne tepkiler yağıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz günlerde terör hazırlığında oldukları şüphesiyle Doğu Londra'da Forest Gate'de bir eve baskın yapan ve evde bulunan iki kişiden birini omuzundan yaralayıp diğerini ise günlerce sorguladıktan sonra herhangi kanıt bulamayan İngiliz Polisi'ne gösterilen tepkiler gittikçe büyüyor.
İngiliz polisinin, terör saldırısı için kimyasal silah ürettikleri şüphesiyle baskın yaptığı evde herhangi bir ize rastlanmaması üzerine, günlerdir sorgulanan Abul Koyair ve Muhammed Abdul Kahar isimli kişiler serbest bırakıldı.

Ancak polisin tutukladığı kişileri serbest bırakmasıyla birlikte, İngiliz polisine yönelik tepkiler de artmaya başladı. Forest Gate'de Cuma namazı çıkışı polis karakolu önünde toplanan yaklaşık yüz kadar İngiliz müslüman, suçsuz oldukları halde baskın yapılan evde yakalanan iki kişinin sırf müslüman olmaları nedeniyle günlerce sorgulandıklarını söyledi. Protesto sırasında, İngiliz polisinin Müslümanlara ayrımcılık yaptığını da söyleyen kalabalık grup, tepkilerin de süreceği yönünde açıklamalar yapmışlardı.

Bu arada İngiliz polisi, hiçbir kanıt bulamadığı halde eve yaptığı baskın olayını savundu. Metropolitan Polisi, 2 Haziran'da yapılan baskının ardından herhangi bir ize rastlanmadığı ancak incelemelerin hala devam ettiğini açıkladı. Müslüman Konseyi Genel Sekreteri Bari, yaptığı açıklamada polisin mutlaka güveni artırmak için toplumla işbirliği halinde çalışması gerektiğini söyledi. Bari, "Eğer istihbarat eksikse ve yapılan operasyonlar bu şekilde gerçekleştirilirse, bu durum toplumda zorluklar meydana getirir. Benzer hataların bir daha işlenmemesi için İstihbarat Servisi, kendini ciddi şekilde test etmek zorundadır. Hepimiz terörle mücadele etmek zorundayız."diye konuştu.

Metropolitan Polis Yetkilisi Murad Qureshi de, İngiliz basınına yaptığı açıklamalarda, Metropolitan Polisi'nin yaptığı yanlışlardan ders alması gerektiğini söylerken, bir Scotland Yard sözcüsü ise, yakalanan iki Müslüman kardeşin serbest bırakılmalarının ardından yaptığı açıklamada, istihbaratı alan polisin, bilgiler doğrultusunda incelemeleri genişleteceğini söylemekle yetindi. Sözcü, "Baskın yapılan evin sahibine tekrak teslim edilmesi için ev sahibi ile kontak kurup uygun bir randevu isteyeceğiz. Ayrıca, ev sahibiyle evi restore etmek için birlikte çalışacağız." dedi.

Öte yandan İngiltere Müslüman Komitesi Üyelerinden Assad Rahman, yakalanan iki kişinin serbest bırakılmasının sevindirici olduğunu ancak, İngiliz Polisi'nın yaptığı baskın ile ilgili soru işaretlerinin hala giderilemediğini söyledi. Rahman, "Baskın sonrası kafalarda oluşan soru işaretleri ve kaygılar devam ediyor, açıkçası bu baskının büyük bir olumsuz etkisi olmuştur."diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious