İngiliz şirket, Turgutlu'da maden ocağı işletecek

  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

İngiltere Büyükelçisi Peter Westmacott ve İzmir Konsolosu Willy Buttıgıeg, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ı makamında ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Önümüzdeki yıldan itibaren Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Euro Nickel şirketine bağlı Bosphorous firmasının maden ocağı çalıştıracağını aktaran Büyükelçi, "Küçük bir maden ocağı, pilot aşamada. Şu an için test yapılıyor. Borsalarda talep oluşmadığı için gelecek yıl tam faliyete geçecek. Nikel ihracatı yapacak az miktarda da kobat çıkaracak. Nikel talebi çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Cep telefonunundan paslanmaz çeliğe kadar, buna her tarafta ihtiyaç vardır" dedi.

Euro Nickel şirketininin madencilik sanayiinde öncü olduğu gibi çevre duyarlılığı açısından da altyapı hizmetlerini en ince ayrıntısına kadar önem verdiğini belirten Büyükelçi, ocakta şu an için çevre köylerde yaşayan 100 kişinin çalıştığını, ilerleyen dönemlerde bu sayının arttacağını kaydeti. Tam üretime bir yıl içinde ulaşılacağını aktaran Büyükelçi, bu yıl 2 milyon turisttin ilk defa Türkiye'ye geleceğinide sözlerine ekledi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise Havacılık sektörü, Çandarlı Limanı ve Sağlık turizmi gibi konularda İngiliz şirketlerle ortaklık kurabileceklerini söyledi. Büyükelçi, ilgili konularda şirket araştırması yapacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious