İngiliz The Guardian'dan bomba Ergenekon iddiaları

İngiliz The Guardian'dan bomba Ergenekon iddiaları.12200
  • Giriş : 07.07.2008 / 01:20:00
  • Güncelleme : 07.07.2008 / 00:05:41

Darbe planına geniş yer ayıran dünya medyası olayı manşetlerine çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz hafta Ergenekon Terör Örgütü’ne yönelik soruşturma çerçevesinde tutuklanan emekli Orgeneral Şener Eruygur’un evinde bulunan darbe planı dünyada da şok etkisi yaptı.

DARBE PLANI THE GUARDIAN’DA

7 Temmuz’da gerçekleştirilmesi planlanan darbe planına geniş yer ayıran, Pazar günleri The Observer olarak çıkan İngiliz The Guardian gazetesi , ele geçirilen belgelerde protesto mitingleri ardından gerçekleştirilecek suikastlar ve ekonomik kriz bahane edilerek darbe ile sonlanacak planda, amacın AK Parti’yi yıkıp yerine aşırı sağcı laik bir diktatörlük kurmak olduğunu bildirdi.

‘ULUSALCI FANATİKLER IRKÇI BİR REJİM GETİRMEK İSTİYOR’

Belgelerde ortaya çıkan 30 kişilik suikast timine de yer veren gazete, Bilgi Üniversitesi’nden Profesör Soli Özel’in “Fanatik ulusalcılar AK Parti’yi devirmek istiyor. AK Parti, İslami kökenlerine rağmen Avrupa Birliği yanlısı bir parti. Fanatikler, AK Parti’yi yıkarak, yerine ırkçı renklerin hakim olduğu modern ulusal bir Türk ulusçuluğu getirmek istiyor. Bunlar, Batı karşıtı ve Türkiye’nin Rusya, Çin ve hatta İran ile müttefiklik kurmasını istiyor. Bu çok şizofrenik ve paradokslarla dolu bir süreç” sözlerine de yer verdi.

HRANT DİNK’İ ERGENEKON ÖLDÜRMÜŞ OLABİLİR

Ergenekon soruşturması kapsamında ulusalcı hukukçular, laik gazeteciler, aşırı sağcı politikacılar ve hatta mafyanın sorguya alındığına dikkat çeken gazete, savcıların Ergenekoncuların Cumhuriyet gazetesine atılan bombalar ile Hrant Dink suikastinde rol oynadıklarına inandığını yazdı.

ORDUNUN ILIMLI KANADIYLA ANLAŞILDI: AK PARTİ KAPATILMAYACAK

Türkiye siyasetindeki komplo teorilerine göre, Ergenekon’un AK Parti davasıyla dengelenebileceğini de yazan The Guardian, Anayasa Mahkemesi üyelerinin daha önceden AK Parti’yi kapatmayı çoktan karar vermiş olmalarına rağmen, bazı gözlemcilerin, şimdi Ergenekon soruşturmasıyla bu durumun değişebileceğini belirttiğini kaydetti. Gazete, savcıların terörle bağlantılı Ergenekon’a karşı suçlama getirmeye hazır olduğunu belirtirken, gözlemcilerin, ordunun ılımlı kanadıyla AK Parti’nin kapatılmaması konusunda anlaşmış olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Şener Eruygur’un askeri lojmanlarda tutuklanmasının, ordunun onayı anlamına geldiğini de kaydeden The Guardian, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un ‘sağduyu’ çağrısı yapmasına dikkat çekti.

KÜRTLERİ VE ALEVİLERİ ERGENEKON KATLETTİ

Gazete, Türkiye’nin ulusalcıları ile AK Parti arasındaki mücadelenin sonu ne olursa olsun, Türk siyasetindeki son depremler ülkenin hiç bitmeyen gölge derin devletini ortaya çıkardığını da yazdı. Güvenlik mekanizması içerisindeki gizli ulusalcı unsurların 1990’larda Kürtlere ve Alevilere karşı işlenen cinayetlerin arkasında olduğuna inanıldığını yazan gazete, Soli Özel’in “Eğer Ergenekon duruşması mahkumiyetlerle sonuçlanırsa, Türkiye’de bu çeşit ulusalcılık belki zayıflar” sözlerine yer verdi.

HABERVAKTİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious