İngiliz turistin organları Türk hastalara

İngiliz turistin organları Türk hastalara.12494
  • Giriş : 27.11.2008 / 21:32:00

Aydın'ın Didim ilçesinde yaşayan ve geçirdiği beyin kanaması sonucu, beyin ölümü gerçekleşen İngiliz Ian Salmon'un organları, ailesi tarafından bağışlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, yaklaşık 5 yıldır Didim'de eşi, kızı, damadı ve torunları ile yaşayan emekli Ian Salmon (57) önceki gün yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdi.

Didim'de yapılan ilk müdahalenin ardından, dün Aydın Atatürk Devlet Hastanesine nakledilen Salmon, yoğun bakıma alındı. Burada yapılan müdahalelere rağmen, Salmon'un beyin ölümü gerçekleşti.

Aydın İl Organ Nakil Koordinatörü Dr. Mehmet Nuri Oğan ve Atatürk Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Operatör Dr. Hakan Bulut'un, Salmon'un organlarının bağışlanması girişimlerine, eşi Pat ve kızı Hayley Salmon'dan olumlu yanıt geldi.

Aydın İl Organ Nakil Koordinatörü Dr. Mehmet Nuri Oğan, yaptığı açıklamada, Aydın'da ilk defa bir İngiliz hastadan organ bağışı alındığını belirtti.

Hastanın kızı ve eşi tarafından organ bağışına izin verilmesinin ardından Bölge Koordinasyon Merkezi ile temasa geçtiklerini aktaran Oğan, şöyle konuştu:

''Organ bağışı, bizim için kalp paylaşımı demektir. Çünkü, kalbin vericiden alınıp, alıcıya takılana kadar ki geçen süre, 5 saati geçmez. Onun için şu anda Türkiye genelindeki ulusal sisteme kalp sunuldu. Şu aşamada kalp öncelikli, diğer organlar Türkiye geneline sunuldu. Bunların cevabını bekliyoruz. Organların hangi illere gideceği belli değil.''

Ian Salmon'un eşi Pat Salmon da, yaptığı açıklamada eşinin çok iyi kalpli bir insan olduğunu ve başka insanlara hayat vermekten dolayı çok mutlu olduğuna inandığını ifade ederek, ''İngiltere'de organ bağışı çok popüler. Hangi yaşta olursa olsun, çocuklarda dahil olmak üzere organ bağışı ile ilgili istekler kabul görür'' diye konuştu.

Pat Salmon, kızı, damadı ve torunları ile Türkiye'de yaşamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*