İngiliz turistlerin tercihi Türkiye

İngiliz turistlerin tercihi Türkiye.21778
  • Giriş : 08.07.2009 / 11:01:00

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Volkan Şimşek, dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle İngiliz turistlerin Avrupa'daki ülkeler yerine Türkiye'ye tatile gelmeye başladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

POYD Başkanı Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomik kriz nedeniyle İngilizlerin para birimi paundun avro karşısında değer kaybettiğini, bu nedenle de İngiliz turistlerin tatil için, pahalı olan avroyu kullanan ülkeler yerine kendi para birimini de kullanan ülkelere gitmeyi tercih ettiğini belirtti.

İngiliz turistlerin Türkiye'de paund olarak harcama yapabildiklerine dikkati çeken Şimşek, ''Ekonomik kriz, İngiliz turisti Türkiye'ye çekti. İngiltere'den her yıl sadece İspanya'ya 5 milyon kişi tatile gidiyordu. İspanya'da pahalı olan avro kullanıldığı için bu turistlerin bir kısmı Türkiye'ye tatile gelmeye başladı. İngiliz turistler tatil rotalarını Türkiye'ye çevirdi'' dedi.

-''1.5 MİLYON İNGİLİZ TURİST GELİYOR''-

Türkiye'ye geçen yıl 1.5 milyon İngiliz turistin geldiğini hatırlatan Şimşek, bu sayının kısa sürede 3 milyona çıkabileceğine işaret etti.

İngiliz turistlerin hijyene ve güvenliğe büyük önem verdiğine de dikkati çeken Şimşek, ''Otellerimiz hem hijyen hem de güvenlik açısından eksikliklerini İngiltere normlarına yükseltiyorlar. İngiltere turizm pazarında çok büyük potansiyel var. Bu pastadan büyük pay alabiliriz. Kısa sürede bu ülkeden gelen turist sayısını 3 milyona çıkarabiliriz'' diye konuştu.

-''İNGİLTERE, ALMANYA VE RUSYA'YA RAKİP OLABİLİR''-

Türkiye'ye gelen İngiliz turist sayısının her geçen gün arttığına işaret eden Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Türkiye'ye gelen İngiliz turist sayısı bizim ana pazarlarımız olan Almanya ve Rusya pazarları gibi artarak büyük bir pazar haline gelebilir. İngiliz turistler Türkiye'de bugüne kadar sadece Ege bölgesini tercih ediyordu. Bu yıl Antalya bölgesine de yoğun olarak gelmeye başladılar. Bu artış sürüyor. İyi bir ivme yakalarsak İngiltere pazarı bizim ana pazarlarımızdan biri olabilir. İngiltere'den gelen turist sayısı Almanya ve Rusya pazarlarından gelen turist sayısını yakalayabilir. Türkiye, İngiliz turistler için daha cazip hale geldi. Oteller anlaşmalarını paund ile yaparlarsa İngiliz turistler gelecek yıl Türkiye'ye daha fazla geleceklerdir. Bu da eksilen diğer pazarların yerini doldurur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*