İngiliz uçaklarına saldırılar engellendi

İngiliz uçaklarına saldırılar engellendi.15217
  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

İngiliz uçağına yapılması planlan saldırı engellendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

10 kadar uçağa el bagajı ile sokulacak patlayıcılarla saldırının planlandıığı düşünülüyor.
Planın ortaya çıkması ile İngiliz polisi 21 kişiyi olayla ilgili tutuklarken arttırılan güvenlik nedeniyle uçuşlarda gecikme yaşanıyor.

Londra Emniyet Müdürü Yardımcısı Paul Stephenson, saldırganların "toplu katliam" yapmayı planladıklarını söyledi. İçişleri Bakanı John Reid, uçuş sırasında saldırı planı olduğunu belirtti. İngiliz BBC, saldırıyı planlayanların İngiltere doğumlu olduklarını belirtti. 7 Temmuz'da Londra metrosuna yönelik saldırıyı da İngiltere doğumlu göçmenler gerçekleştirmişti. İngiliz polisi, saldırıya ilişkin araştırmanın "uzun ve kompleks olabilecek büyük bir operasyon" olduğunu kaydetti.

Saldırı planının ortaya çıkmasının ardından Ulaştırma Bakanlığı uçaklara sadece pasaport ile cüzdanların alınmasına izin verdi. Bakanlık bunlarında şeffaf torbalarda taşınmasını istedi.

Öte yandan Belçika'nın başkenti Brüksel'den Londra'ya yapılacak uçuşlar ertelendi. Bununla birlikte Alman havayolu şirketi Lufthansa, öğlen saatlerine kadar Londra'ya yapacağı seferleri iptal ettiğini duyurdu. Air France şirketi de uçuşlarını ertelediğini açıkladı. Atina'dan yapılacak seferlerde iptal oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious