İngiliz ve Türk ressamlardan ortak sergi

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

İngiliz ve Türk ressamlardan oluşan bir gurup sanatçı Londra'da ortak sergi açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Akbank Sanat Merkezi'nde 17 Mayıs tarihinde açılacak olan serginin ilk ayağı Londra'da gerçekleşti. İngiliz ve Türk ressamlar tarafından hazırlanan serginin konusu ise, farklı coğrafyaların yabancılık hallerini buluşturmak.

Cihan mikrofonlarına konuşan serginin krötörü Levent Çalıkoğlu, esas olarak yabancı kavramlar üzerinde durduklarını anlattı. Farklı coğrafyaların yabancılık halleri buluşturmak istediklerini belirten Çalıkoğlu, "Bugün çağdaş sanat yapıtı içerisinde ana ve yan öğeler diyebileceğimiz yabancı kavramları üzerinde bir okuma yapmaya çalışıyoruz. Bu serginin amacı, İstanbul ve Londra'da farklı dönemlerde üretilmiş sanat yapıtları arasında yabancılık kavramını bulmak. Bu kavram tabi şüphesiz kendi içerisinde çok fazla okumalara açık. Sonuçta yabancılık kelimesine yabancı olma halini çok temel kelimelerle ifade edemiyorsunuz. Bu sergi ayrıca sanat yapıtının yabancı kimliğini keşfedip bunu bir sanat diline dönüşme amacı güdüyor." diye konuştu.

İki yıl önce Space Galery'nin teklifi üzerine projeye başladıklarını belirten Çalıkoğlu, "Sergi içerisinde dokuz sanatçı var bunların üçü İngiliz altısı Türk. 17 Mayıs'ta Akbank Sanat Merkezi'nde bu serginin ikinci ayağı gerçekleştirilecek. Oradaki sergide ise altı İngiliz üç Türk sanatçı olacak. Dolayısıyla hem bu coğrafyanın hem de diğer coğrafyanın yabancılık hallerini buluşturmaya çalışacağız." dedi.

Sergiye Diyarbakır'dan katılan ressam Şener Özmen de,"Serginin adı 'Melek Yüzlü Yabancı'. Bu sergi İngiltere ve Türkiye'den sanatçıların katıldığı uluslararası bir sergidir. Çalıkoğlu'nun sergiyi anlatırker melek yüzlü ismini kullanmasının nedenlerinden biri de özellikle Londra'da yaşayan insanların çoğunun dışardan gelen göçmenlerin oluşturmasıdır." dedi.

Bu arada sergiye davet edilen ve aynı zamanda yönetmen olan İngiliz vatandaşlardan Tony Walker ise, sergiyi ilginç bulduğunu söyledi. Walker ayrıca, "Güney Londra'da yaşıyorum. Bir Türk ile film yapmaya çalışıyorum . O beni davet etti buraya. Londra da çok sayıda Türk var. Kaldığım bölgede de çok sayıda Türk var. Türkiye'de de bulundum, benim kız arkadaşımın ailesi Türkiye'de yaşıyor." şeklinde konuştu. Türkiye'de adını hatırlamadığı bir çok yeri gezdiğini söyleyen İngiliz vatandaş, "Türkiye'de bütün kutsal yerleri gezdim bunlar arasında İstanbul ve Ankara'nın yanısıra ismini hatırlamadığım bir çok yer daha gezdim. Gerçekten harika." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious