'İngilizce söylemekle dünya starı olunmaz'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Prodüktör Arif Mardin, "İngilizce bilmek, İngilizce şarkı söylemeye yetmez. Kültür sindirimi gerekli" diyor ancak Tarkan'a yurtdışında şans veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arif Mardin, Türkiye'nin adını yurtdışında başarı ile duyurmakla kalmayıp prodüktörlüğünü üstlendiği sanatçılarla ABD müzik piyasasına da damgasını vurdu.
Müzik sektöründe Mardin kimleri başarıya ulaştırmadı ki... Aretha Franklin, Bee Gees, Chaka Khan, Diana Ross, Bette Midler, Whitney Houston, Phil Collins, Norah Jones bu isimlerden sadece birkaçı... Efsane prodüktör Arif Mardin ile New York Manhattan'daki Central Park manzaralı evinde konuştuk...

Emeklisiniz. Çalışmayı özlüyor musunuz?
Hayır. Oğlum Joe ile bir iki proje yaptım. Ama sağlık durumum da o kadar iyi değil. Anılarımı yazıyorum. Yeni müzikler hazırlıyorum.

Peki başka projeleriniz var mı?
İstanbul'da 13 Mayıs'ta İş Bankası'nın hazırladığı bir konserimiz var. Benim bir piyano süitim ve yaylı sazlar quartetim çalacak. Piyano suitimi Hüseyin Sermet çalıyor.

Sizin yaptığınız işi Türkiye'de yapan var mı?
Prodüktörler var. Muaf Abdullah var. Benim talebelerimden. Çok güzel parçalar yapıyor. Sezen fevkalade plaklar yapıyor.

Ama hiç kimse Grammy almıyor.
Dil meselesi. Bir Fransız artist Fransızca söyleyerek ABD'de meşhur olmuş mu? Yalnız Almanca bilen birisi ABD'de meşhur olmuş mu? İngilizce söyleyecek. Burada yaşayacak. Burada küçük gece kulüplerinde çıkacak.

Türkiye'de Tarkan da İngilizce albüm yaptı. Fakat özellikle Türkçe albümleri kadar tutulmadı. Yurtdışında şansı var mı sizce?
Tarkan'ın her zaman yurtdışında şansı var. Çünkü aynı zamanda Avrupa'da da tanınmıştı. Dans müziği yapıyor. Dans müziği bir kapıdır. Kapı açılır. Tarkan'ın şarkılarından biri Latin Amerika ülkelerinden birinde bir numara oldu.

Uluslararası platformda sesini yükseltmek için gereken ne?
Profesyonellik ve gerçekçilik. İngilizce bilmek İngilizce şarkı söylemek için yeterli değil. 'Kültür sindirimi' gerekli. Arada bir Ahmet Ertegün ve beni eleştirirler; "Kimsenin elini tutmadı" diye... Bu dil, lisan meselesi. Tarkan bunu aştı. Dans parçalarıyla... Tarkan çok yetenekli bir sanatçı. Fakat Türkçe söyleyen bir insanı ben burada lanse edemem.

Bir röportajınızda Norah Jones'u ben keşfetmedim dediniz?
Etmedim. Bana getirdiler.

Ama herhalde bir farklılık getirdiniz...
Norah Jones da çok yetenekli. Güzel bir çalışmamız oldu. Ama 'Ben bu kadını yarattım' diyemem. Norah Jones annesiyle otomobillerin içinde uyumuş, küçücük barların önünde gitar çalıp şarkı söylemiş. Sonunda bir plak şirketi 'A bu kızda iş var' dedi.

Türk müziğiyle aranız nasıl?
Türk müziğine bayılırım. Türk müziği hele bizim makamlarımız, tempolarımız sanki zannedersiniz ki derin bir okyanusun içinde gibi... Türk müziğinin incelikleri var. Böyle dinliyorsunuz, insan onun içinde bir okyanusa girmiş gibi oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious