İngilizler, Taliban'la anlaştı

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

İngiliz askerleri, Afganistan'ın Helmand eyaletinde aylardır elinde tutmaya çalıştığı Musa Kale'den, Taliban güçleriyle karşılıklı anlaşma yaparak geri çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İngiliz birlikleri Musa Kale sakinlerinin "ateşkes" diye tanımladığı, Taliban'la varılan karşılıklı anlaşmanın ardından Musa Kale'yi terk etti. Ancak İngiliz askerî yetkilileri, varılan anlaşmayı ateşkes diye nitelemekten ısrarla kaçınıyor.

Musa Kale'den bir ihtiyar heyetinin arabuluculuğuyla varılan anlaşma, İngiliz birliklerinin de Taliban savaşçılarının da kasabadan çekilmesini öngörüyor. Anlaşma gereğince Musa Kale'nin güvenliğini bundan böyle kasaba halkının oluşturacağı yerel kolluk gücü sağlayacak. Helmand eyaletinin bölgesel merkezlerinden biri ve Taliban'ın en güçlü direniş gösterdiği yerlerden biri olan Musa Kale'de aylardır şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. İngiliz askerleri bütün bir yazı fiilen Taliban'ın kuşatması altında bulunan Musa Kale'yi ellerinde tutmaya çalışarak geçirmişlerdi.

Afganistan'daki NATO komutanı David Richards ise geri çekilişin yeni bir planın birinci aşaması olduğunu ve Helmand genelinde NATO güçlerine Taliban karşısında hareket kabiliyeti kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Afganistan'da koalisyon güçleninin dün düzenlediği operasyonlarda 44 Taliban savaşçısının öldürüldüğü açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious