İngilizler de Fransız

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

2012 Londra Olimpiyatları'nın Ramazan ayına rastlayan tarihlerde düzenlenmesi müslüman ülkelerin sert tepkilerine yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ramazan ayının 2012 yılında 21 Temmuz ile 20 Ağustos'u kapsayan döneme denk gelmesi, Londra Olimpiyatları'nın ise 27 Temmuz ile 12 Ağustos arasında yapılacak olması, dev organizasyona katılacak müslüman ülkeleri harekete geçirdi. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan bir haberde, yaklaşık 3 bin sporcunun Ramazan dönemine denk gelen yarışlarda bundan olumsuz etkileneceği ifade edilirken, Olimpiyat tarihlerinin Kültür Bakanı Tessa Jowel ve Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone için utanç kaynağı olacağı belirtildi.

Londra merkezli İslam İnsan Hakları Komisyonu Sorumlusu Massoud Shadjarek "Olimpiyatları Noel zamanında düzenlemezler. Ama bunu Ramazan ayıyla aynı zamana getirmek çok saçma. Bu hassas değerlerden haberdar olmadıklarının kanıtı. Bu sadece sporcuları değil izleyicileri de etkileyecek. Ramazan döneminde yolculuk yapmak istemeyeceklerdir. Bu inanç dünyamızda önemli bir dönem" dedi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayaltı da gazetede yer alan demecinde "Yolculuk ve müsabaka döneminde Müslüman sporcular oruçtan feragat edebilirler. Ama tabii son karar kendilerine kalmış. Olimpiyatlar'ın zamanlaması yapılırken sporun yarattığı dostluk değerleri ön planda olmalıydı ve farklı bir zaman seçilmeliydi" yorumunu yaptı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Sözcüsü Giselle Davies ise "Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak ülkeye beş farklı zaman dilimi öneriyoruz. Ev sahibi ülke nihai kararı veriyor" derken, İngiltere Olimpiyat Komitesi bu zamanlama probleminin Müslüman sporcuları nasıl etkileyeceğini tartışmak üzere organizatörlerle bir toplantı düzenleneceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious