İngilizler hızla bunuyor

İngilizler hızla bunuyor.12669
  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

İngiltere’de bunayanların sayısının hızla arttığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alzheimer Derneğinin London School of Economics ve Psikiyatri Enstitüsüne yaptırdığı araştırmaya göre, İngiltere nüfusunun yüzde 1.1’i olan 700 bin kişi halen bunama hastası (dementia).
Araştırmada, 15 yıl içinde hastalığa yakalananların sayısının yüzde 38 oranında artacağı bildirilirken, hastalığın tedavi ve yatak masraflarının da büyük maliyetler getireceği ve yıllık harcamaların 17 milyon sterlini bulacağı belirtildi.
Araştırmada, 2021 yılında hasta sayısının 940 bine ulaşacağı, 2051 yılındaysa 1 milyon 730 bine yükseleceğinin tahmin edildiği bildirildi.
Hükümeti, hastalığın tedavisi için yeterince çalışmamakla suçlayan Alzheimer Derneği, bakımın hastalar ve aileleri tarafından yapılması, hastaların çoğunun evlerinde tedavi görmesi yüzünden bakım ve tedavi maliyetlerinin düşük göründüğünü kaydetti.
Her yaşta görülebilen bunama hastalığına özellikle yaşlı insanlarda daha sık rastlanıyor. 80 yaşının üstündeki her 5 kişiden biri ve 65 yaşının üstündeki her 20 kişiden biri dementia oluyor.
Hastalık, insanların ve yerlerin adının unutulması gibi hafıza kayıplarıyla ruhsal durumdaki değişiklikler ve iletişim sorunlarıyla belirtilerini gösteriyor.
Bunamanın en yaygın tipi Alzheimer’da ise beyin kimyasındaki değişiklikler beyin hücrelerinin ölmesine neden oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious