İngilizler Irak'tan çekilmenin ilk adımını attı

İngilizler Irak'tan çekilmenin ilk adımını attı.14369
  • Giriş : 16.12.2007 / 12:00:00

İngiliz birlikleri, Irak'ta denetimindeki son bölge olan Basra'yı Iraklılara teslim etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiliz birlikleri Basra'yı Iraklılara teslim etti

Devir teslim için düzenlenen törende Irak'ın ulusal güvenlik danışmanı Muvafak El Rubaye yaptığı konuşmada, Irak'ın, ülkenin güneyindeki Basra için sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğunu söyledi.

El Rubaye, güvenlikteki gelişmelerin, hem hükümetin hem de Irak halkının terörizmle mücadelede gösterdikleri büyük çabaların sonucu olduğunu belirtti.

Devir teslim için kent merkezinin, bayraklar, ışıklar ve pankartlarla süslendiği törenin yapıldığı askeri üste, İngiliz tümgeneral Graham Binns ve Basra Valisi Muhammed Moşbah El Veli devir teslimin yapıldığını gösteren belgeleri imzaladı.

İngiliz komutan Binns de yaptığı konuşmada, Irak güvenlik güçlerini övdü ve Irak askerlerinin göreve hazır olduğunu bildirdi.

İngiltere'nin 2003'ten bu yana denetimindeki 4 bölgeden sonuncusu olan Irak'ın en büyük petrol ihracat merkezi Basra'nın sorumluluğuna, ABD ve en yakın müttefiki İngiltere olmadan Bağdat hükümetinin vereceği büyük bir sınav gözüyle bakılıyor.

Irak'ın ikinci büyük kenti Basra, Iraklı yetkililerin denetimine geçen 18 bölgeden 8'i arasında en kalabalık nüfusa, zenginliğe ve stratejik öneme sahip bulunuyor. Basra bölgesi ayrıca, Irak hükümet fonlarının hemen hemen tamamını karşılayacak günlük 1.5 milyon varilden fazla petrol ihracatıyla da stratejik önem taşıyor.

Basra ve ülkenin güney kesimi, Şii lider Mukteda El Sadr ve Mehdi ordusu, en büyük Şii siyasi partisinin lideri Abdülaziz El Hekim ve Bedr Tugayları ile diğerleri gibi kendi savaşçıları olan Fedhile partisi gibi üç ana Şii grup arasında bölünmüş bulunuyor.

İngiliz birlikleri ülkenin güney bölgelerinin güvenlik devrini yapmaya geçen yıl başlamıştı, ancak bu geri çekilme sırasındaki çatışmalarda can kaybı vermişti. Irak'ta hayatını kaybeden 134 İngiliz askerinden 30'dan fazlası, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Basra'dan çekilme planlarını açıklamasından sonra geçen nisan ile temmuz arasında ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious