İngilizler patlamalara tepkili

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Türkiye'de turistik yerlerde dün meydana gelen art arda patlamalar, en çok turistin geldiği ülkelerden biri olan İngiltere'de basının tepkisini çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere'deki nerdeyse tüm ulusal gazeteler, Türkiye'de, PKK terör örgütünün düzenlediği saldırılara tepki gösterdi. En çok dikkat çeken başlığı atan Daily Telegraph, "Tatilciler, bombalara meydan okuyor" diyerek, İngiliz turistlerin patlamalardan sonra bile Türkiye'ye uçmaya devam ettiğini yazıyor. Türkiye'de tatil yapan İngilizlerin tatilllerini normal bir şekilde devam ettirdiklerine dikkat çeken gazete, Marmaris'te 14 bin İngiliz turistin bulunduğunu yazıyor. Gazete ayrıca, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye gitmeme uyarısı yapmadığna dikkat çekiyor. Gazetede, "Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'ye gitmeyin şeklinde bir uyarı yapılmasını gerek görmüyor."deniliyor.

En çok trajlı gazetelerden The Guardian, "Turistler, Türkiye'den uzak durmaları için uyarılıyor" başlığını atarken, gazeteye açıklamalarda bulunan İngiltere Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Keith Betton, "İnsanların bu patlamalardan olumsuz etkileneceğini zannetmiyorum. Bir yıl içinde Türkiye'de nerdeyse 15 kez bu tür patlamalar yaşandı."diyerek Türk turizmin olumsuz etkilenmeyeceğine inandığını dile getirdi. Betton ayrıca, patlamalardan bir gün önce Türkiye'ye rezervasyon yaptıranların nerdeyse hepsinin patlamalar olduktan sonra bile Türkiye'ye gitmeye karar verdiklerini söyledi. The Guardian, haberin devamında, patlamaların Türkiye'ye zarar verebileceğini yazarak, her yıl yaklaşık iki milyon İngiliz vatandaşın Türkiye'ye tatile gittiğini ve Türkiye'nin her yıl turizmden yaklaşık olarak 20 milyar dolar kar elde ettiğine dikkat çekti. Dışişleri Bakanlığı'nın olayla ilgili açıklamalarını aktaran Guardian, Bakanlığın Türkiye'de terör tehdidi olduğu yönünde vatandaşlarını uyardığını ancak gitmeme uyarısı yapmadığını yazıyor. Guardian Dışişleri Bakanlığın, "Türkiye'de bazı terörist guruplar çok aktif. Özellikle turistik alanlarda gelecekte terör saldırılarının olma ihtimali yüksek." açıklamalarını aktarıyor.

The Times Gazetesi ise, bombalamaların doğrudan Türk ekonomisine zarar vermek istendiğine dikkat çekiyor. Times, patlamaların İngiltere ya da Batı'ya karşı değil, Türkiye'ye zarar vermek ve ülkeyi istikrarsızlığa sürüklemek için yapıldığını yazıyor. İngiltere'de, Kürdistan Özgürlük Şahinleri faaliyetlerinin yasaklandığını da aktaran gazete, bunun İngiltere'ye karşı olmadığını, ancak Türkiye'de tatil yapan çok sayıda İngiliz olmasından dolayı, bazı İngiliz vatandaşların bombalamalardan etkilendiğini yazdı. Olaylara geniş yer ayıran Times gazetesi şöyle devam etti : "Erdoğan Avrupa'nın yardımına hak ediyor. Başbakan geçen yıl Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, bir Kürt sorununun olduğunu kabul etti. Ayrıca, Erdoğan iktidarı boyunca, Kürtlere televizyon ve radyo yayın yapma hakkı verildi. Ancak Türkiye yine de şiddet olaylarına sahne oluyor."

Gazetesinde Marmaris manzarasını yansıtan bir fotoğrafa yer veren Daily Mail ise, Marmaris'in İngilizler ve Avrupalılar için popüler bir turistik yer olduğuna dikkat çekti. Türk ekonomisinden turizmin önemli yer edindiğini yazan gazete, Kasım 2003 yılında El-Kaide'nin İstanbul'da HSCB ve İngiltere Konsolosluğu'na düzenlediği saldırıda da 33 kişinin hayatını kaybettiğini aktarıyor. Yaklaşık iki milyon kişinin her yıl Türkiye'yi ziyaret ettiğini yazan Daily Mail, Marmaris'in Türkiye'nin adeta mücevheri olduğu yazıyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious