İngilizler sadece 1 sterline tatil yapıyor

İngilizler sadece 1 sterline tatil yapıyor.17885
  • Giriş : 23.06.2009 / 12:25:00

Ey kriz sen nelere kadirsin! İngiliz tur operatörü Thomas Cook, krizde işler kötü gidince zararını minimuma indirip uçaklarını doldurmak için Türkiye'de 1 sterlinden başlayan fiyatlarla tatil satmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ekonomik kriz nedeniyle turizmin kötü gitmesi başta İngiliz olmak üzere yabancı tur operatörlerini günlüğü 1 sterline (2.5 TL) kadar düşen fiyatlarla oda satmaya yöneltti.

İngiliz Tur operatörü Thomas Cook, Türkiye'de 2- 3 ve 4 yıldızlı otellerle anlaşarak, dolmayan uçaklarını boş kaldırmamak ve zararını en aza indirmek için adına internet sitesinde" Türkiye'nin ucuz otelleri" ismiyle günlüğü 1 sterlinden başlayan fiyatlara tur satmaya başladı.

Sabah'ın haberine göre, Antalya, Dalaman ve Bodrum bölgelerinde iki kişi için haftalığı 10.5 sterline oda kahvaltı oteller satan acente Eylül ve Ekim aylarında bu fiyatları uyguluyor. Thomas Cook'un Türkiye temsilcisi olan Diana Turizm'in Genel Müdürü Burak Tonbul, "Geçirdiğimiz en kötü sezonlardan biri. Biz Türkiye'ye kendi uçaklarımızda uçuyoruz. Haftada 100'e yakın uçuşumuz var. Bu fiyatları vererek uçağı boş uçrmak yerine zararımızı minimuma indirmeye çalışıyoruz. Boş uçsak 150 sterlin zarar edeceksek alabileceğimiz en iyi fiyatı vererek bunu zararı 90 sterline indiriyoruz" diye konuştu.

UÇAKLAR BOŞ KALDI

Tonbul, 1 sterlinlik fiyatları otellerden alınmış fiyatlar olmadığını söyleyerek en makul fiyatları vererek zararı minimuma indirmeye çalışıyoruz" dedi. Thomas Cook'un Türkiye'de bu yıl için toplam 703 bin koltuk kapasitesi bulunuyor. Tonbul, "Bugün itibariyle bu koltukların çoğu boş. Bir oran veremem ama ciddi oranda boşluk var" dedi. Sadece oda başına (pax) sayıda değil bu sene acentelerin cirolarında da ciddi düşüşler yaşadıklarını dile getirdi.

BİR HAFTA 10 STERLİN

Thomas Cook'un internet sitesinde eylül ve ekim aylarında verilen fiyatlarda aynı otellerde Türk müşterilere uygulanan fiyatlar ise 40 TL'den başlıyor. Genellikle eylül ve ekim ayları için geçerli olan bu fiyatlarda iki İngiliz turist oda kahvaltı bir tatil fiyatı 10.50 sterline (26 TL) tatil yapabiliyor.

Bedava odada ekstradan kazanıyor

3 ve 4 yıldızlı bazı otel sahipleri krizde oda fiyatlarından kazanmadıklarını söylüyor. Oda kahvaltı olarak satılan fiyatlardaki en önemli kazancı ise ekstra harcalamalar oluşturuyor. Royal Side Bungalow otelinden Mehmet Avcı, "Oda fiyatlarından değil ekstralardan kazanıyoruz. Geceliği 1 pounda kalan turist 40-50 euro ekstra harcama yapıyor" diyor. Ekstralardan kazanmak için bazı oteller bedava oda satıyor.

21 günlük paketler 110 sterlin

Thomas Cook'un sitesinde 3 yıldızlı Royal Side Oteli'nde Eylül'de iki kişi için bir hafta konaklama fiyatı 36.73 sterlin (92 TL). Tur operatörü 21 gecelik paket turlar bile oluşturdu. 21 günlük iki kişilik oda kahvaltı Antalya tatili 110 sterlinden satılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*