İngilizler takip ediliyor

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

İngiltere Enformasyon Komiseri Richard Thomas, İngiltere'nin artık sürekli izlenen bir toplum olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Thomas, hükümet ve özel şirketler tarafından hergün daha fazla kişisel bilginin toplandığını belirterek İngilizleri uyardı. Thomas, "Sürekli izlenen bir toplumla birlikte yaşıyoruz. Sadece sokaklardaki kameralar değil. Teknoloji sayesinde hareketlerimiz ve aktivitelerimiz izleniyor. Ne zaman cep telefonu ile konuşsak, kredi kartımızı kullansak, internette arama yapsak, internette alışveriş yapsak daha fazla bilgi toplanıyor." dedi.

Hükümetin atadığı Richard Thomas, meclise gizlilik hakkında bilgi veriyor. Thomas, İngilizlerin arkasında "elektronik iz" bıraktığını belirterek sınırları çizilmesi gerektiğini söyledi. Gözetim Araştırma Grubu, terör konusundaki devletin endişesinin gözetim artmasına neden olduğunu belirtti.

İngiltere genelinde 4.2 milyon kapalı devre kamera bulunurken normal bir İngiliz günde 300 kamerada görülebilir." dedi. Şirketlerde çalışanları çeşitli teknolojik aletlerle izliyor.

Thomas, gözetimin terör ve suç gibi tehlikelere karşı büyük bir yarar sağladığını belirtirken aşırı bilgi toplamanın "güvensizlik atmosferi" oluşturduğunu söyledi. Thomas, "Gizliliğim istilaya uğrayabilir." dedi.

Aynı konuya bugün sayfalarında değinen İngiliz The Independent gazetesi, hükümetin ve şirketlerin çok geniş bir yelpazede bilgi topladıklarını yazdı. Gazete, "Binaları ve mağazaları gözetlemek için kameralar yaygın olarak kullanılıyor. Araç plakalarını ve insanların yüzlerin tanıyan teknolojiler geliştiriliyor. İnsan alışveriş alışkanlıkları takip edilip şirketlere satılıyor." dedi. İngiltere'de 4 milyondan fazla kapalı devre kamera sistemi olduğunu belirten gazete, "14 kişi başına bir kamera düşüyor. 26 milyondan fazla bireyin kişisel bilgilerini, tüketim alışkanlıklarını analizini yapan bilgi paylaşımı birliğine üye 216 şirket var." şeklinde yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious