İngilizler uyardı: Irak stratejisi başarısızlığa mahkum!

  • Giriş : 13.08.2007 / 15:46:00
  • Güncelleme : 13.08.2007 / 16:30:09

İngiliz parlamenterler Irak stratejisinin başarısızlığa mahkum gibi göründüğü'' uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiliz parlamenterler tarafından hazırlanan bir raporda, ''ABD'nin ocak ayında Başkan George Bush tarafından 30 bin ek asker gönderilmesiyle gözden geçirilen Irak stratejisinin başarısızlığa mahkum gibi göründüğü'' uyarısında bulunuldu.

Avam Kamarası'nın Dış İlişkiler Komitesi'nin raporunda, "Yeni Amerikan stratejisinin nihai değerlendirmesini yapmak için henüz erken ama başarılı olacak gibi görünmüyor. Bu stratejinin başarısı, sonuç olarak Iraklı siyasetçilerin kilit öneme sahip bazı sorunlar üzerinde anlaşıp anlaşmayacağına bağlıdır" denildi.

İngiliz hükümetinden Irak'taki Şii, Sünni ve Kürtler arasındaki uzlaşmayı kolaylaştırmak için almayı düşündüğü önlemleri ortaya koymasıda istenen raporda, hükümetten İran'ın Irak'ın güneyindeki direnişçilere destek verdiğine ilişkin kanıtları göstermesi de istendi.

Bugüne kadar Iraklı kuvvetler görevi devralana kadar asker çekmeye yanaşmayan ve Irak'taki durumla ilgili ABD tarafından hazırlanacak raporun eylül ortalarında açıklanmasını bekleyen yeni İngiliz Başbakanı Gordon Brown'ın ise ekim ayında parlamentoya niyetlerini açıklaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious