İngilizlerden Fransa'ya 'Bravo'

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian'da Fransa'daki inkar yasasına yönelik tarih konusunda uzman olan yazar Timothy Garton Ash imzalı bir yorum yazısı yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Garton Ash yazısında, "Fransız meclisi gerçeğe, adalete ve insanlığa nasıl da muhteşem bir darbe vurdu. Bravo! Yaşasın Fransa!" dedi. Bunun Avrupa tarihinde yeni bir başlangıç olmasını temenni eden Garton Ash, "İngiliz meclisi de 1940'da Katyn ormanlarında Polonyalı subayları Rusların öldürdüğünü inkar etmeyi suç saysın. Türk meclisi de Fransa'nı Cezayirlilere işkence yaptığını reddetmeyi suç ilan etsin." şeklinde yazdı. Yazar Ash, "Ne yazık ki Avrupa Birliği'nden bu iğrenç düşünceler için idam cezası veremiyoruz. Ancak zamanla belki değişir." dedi.

Tarihçi Ash, Fransız meclisinden geçen inkar yasasının Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği yoluna bir engel daha çıkardığını söyledi. Tarihi olaylar hakkında hiçbir meclisin karar veremeyeceğini belirten Ash, buna tarihçilerin araştırmaları sonunda ulaşılabileceğini kaydetti.

Yazar Ash, bu yasa tasarısının geçmesi ardından "Türkiye, Mısır ya da düşünce özgürlüğünün önüne engel koyan ülkeleri nasıl eleştirebileceğiz?" sorusunu yöneltti. Garton Ash, "Yeni tabular yaratacağımıza yasalarımızdaki tabuları temizleyelim" çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious