İngilizlerden İsrail'i 'boykot' çağrısı

  • Giriş : 09.01.2009 / 09:26:00

İngiltere'deki Respect Partisi lideri George Galloway, binlerce İngilize İsrail mallarının boykot edilmesi çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başkent Londra'daki 'Stop the War Coalition' örgütü tarafından düzenlenen halka açık programda konuşan Galloway, sözlerine İngiliz yayın kuruluşu BBC'yi suçlayarak başladı. BBC'yi İsrail Savunma Bakanlığı'nın İngilizce yayın yapan kuruluşuna benzeten Galloway, "Ben BBC'yi kısaca Bush and Blair Corporation olarak tanımlıyorum" dedi.

İngiliz hükümetini de sert bir şekilde eleştiren Galloway, "Bu hükümet ancak ülkedeki Müslüman gençlerin radikalizme kaymaları nedeniyle bir kaç tane Müslüman lideri ya da Müslüman kuruluşları sorumlu tutup, cezalandırmakla yetinir" diye konuştu.

Galloway, hükümetin Filistin'de olanlar karşısında sessiz kaldığını vurguladığı konuşmasında, "Hükümet bu ülkedeki gençlerin ne kadar radikal hale geleceklerini görmezden geliyor. Sadece ateşkes çağrısında bulundu. Ateşkes Filistinlileri kuşatmak anlamına geliyor. Ama Filistinliler hiç bir zaman kuşatılmayacak" şeklinde konuştu.

İngiliz parti lideri, Filistinlilerin maruz kaldıkları olayı, Yahudilerin Nazi döneminde maruz kaldıkları olaylara benzetti ve "Bu bir Nazi taktiğidir" diye konuştu.

Arap liderlerin sessiz kalışına da değinen George Galloway, "sahte ve Batı yanlısı Arap liderlerin görevde kaldıkları sürece Filistinlilerin mücadelesinin yasallığına kavuşamayacağına" işaret etti. Galloway, başta Mısır ve diğer ülkelerin Arap halklarına seslenerek, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e karşı ayaklanmaya çağırdı. Galloway, son olarak medya ve halkı İngiltere'de satılan İsrail ürünlerini boykot etmeye davet etti.

"TÜRK TARAFTARLARIN PROTESTOSU ÖRNEK OLMALI"

İşçi Partisi milletvekili Jeremy Corbyn ise, İsrail'in uluslararası spor müsabakalarında protesto edilmesini istedi.

Türkiye'de geçtiğimiz günlerde İsrail ile Türk Basketbol takımları arasında oynanan bir maçta Türk taraftarlarının İsrailli oyunculara tepki gösterdiğini örnek veren Jeremy Corbyn, bu gibi protestoların uluslararası alanda devam etmesi talebinde bulundu.

Bu arada yaklaşık iki bin kişinin katıldığı programda Filistin'e yardım adı altında katılımcılardan yardım toplandı. Gecenin sonunda ise yapılan yardımların 200 bin sterlini bulduğu açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*