İngilizler'den Mehmetçik Vakfı'na destek

İngilizler'den Mehmetçik Vakfı'na destek.8701
  • Giriş : 31.05.2008 / 16:07:00

KKTC'de yaşayan İngilizler, bugün Girne'de Yaz Festivali kapsamında düzenledikleri kermesten elde edilen gelirin bir kısmını Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfına bağışladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Girne'de Kuzey Kıbrıs-Türk İngiliz Derneği tarafından düzenlenen ve organizasyonuna Kıbrıs Türk Barış (KTBK)Kuvvetleri Komutanlığının da katkıda bulunduğu kermese KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da katıldı.

Denktaş, etkinlikte yaptığı açıklamada, böyle bir kermes düzenlediği için İngilizlere teşekkür ederek, KKTC'de yaşayan yabacıların Türk askerinin varlığından güven duyduğunu söyledi.

1974'ten hemen sonra, BBC'nin bir İngiliz vatandaşına “bu kadar askerle bir arada yaşamayı nasıl buluyorsun” diye sorduğunu ve İngiliz'in de “Tamamen güven içindeyim, bunu hissediyorum, eskiden olduğu gibi arkama dönüp bakmıyorum, EOKA'cı geliyor mu gelmiyor mu diye” yanıt verdiğini anlatan Denktaş, bugünkü kermesten elde edilecek gelirin bir kısmının askere bağışlanacağının açıkladığını, bunun da güvenin bir ifadesi olduğunu belirtti.

Türk askerinin varlığının, KKTC'de yaşayan yabancılara olduğu kadar kendilerine de güven verdiğini vurgulayan Denktaş, beklentilerinin, zaman içerisinde dünyanın, Kıbrıs'ta Rumlara denk, ekonomik açıdan ilerlemek isteyen bir halk olduğunu anlaması olduğunu kaydetti.
Rauf Denktaş, ekonominin ilerlemesinde askerin de büyük katkısı olduğuna işaret etti.

Denktaş'a, kermese katılmasının anısına bir hediye takdim edildi. Kermese, Kıbrıs-Körfez piskoposu Michael Lewis ile Girne'deki St. Andrews kilisesinin papazı Michael Houstın da katıldı.

Kermese katılanlar, düşüncelerini aktarırken, KKTC'de yaklaşık 12 bin İngiliz yaşadığını belirterek, etkinliğin, yabancıların yerli halkla iç içe olduğunu gösterdiğini belirtti.

KKTC'de yaşayan yabancıların, Rumların iddia ettiği gibi, Mehmetçik'ten korkmadığını, askerin varlığından güven duyduğunu kaydeden katılımcılar, kermesten elde edilecek gelirin bir kısmının Mehmetçik Vakfına bağışlanacağını duyunca çok heyecanlandıklarını dile getirdi.

TATBİKATA DA KATILMIŞLARDI

Söz konusu İngilizlerin arasında, başlangıçta Güney Kıbrıs'a yerleşen ve 23 Nisan 2003'te sınır kapılarının açılmasının ardından KKTC'de yaşamayı tercih edenler de var.

KKTC'de yaşayan İngilizlerden yaklaşık 500 kişilik bir grup, geçen yıl yapılan TOROS-2007 tatbikatının halka açık icra edilen bölümünü de izlemişlerdi.

Kıbrıs'ta yeni bir çözüm sürecinin yaşandığı bugünlerde, bazı Avrupa Birliği (AB) sözcülerinin “TSK adadan çekilirse çözüm kolaylaşır” iddialarına rağmen, AB vatandaşı olan ve KKTC'de yaşayan İngilizlerin, AB sözcülerine ders verecek ve adadaki gerçekleri gözler önüne serecek şekilde Mehmetçik Vakfına bağış yapmaları “anlamlı” bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious