İngilizlere göre hedef ABD uçakları

İngilizlere göre hedef ABD uçakları.15217
  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

İngiliz polisinin ortaya çıkarttığı terör eylemi planına göre, American, United ve Continental havayollarına ait uçakların hedef alındığı savunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikalı terörle mücadele uzmanları, engellenen saldırıların, American, United ve Continental havayollarının ABD’ye hareket etmeye hazırlanan uçaklarına yönelik olduğunu söylediler.

İngiliz polisi de ABD seferine hazırlanan bazı uçaklara yönelik saldırıların, el bagajına saklanan patlayıcılarla düzenlenmesinin planlandığını ve uçakların havada eşzamanlı havaya uçurulmasının amaçlandığını bildirdi.

İsminin açıklanmasını istemeyen İngiliz polis sözcüsü, ’’ABD’ye giden, birden çok hedefe eşzamanlı saldırılar planlanıyordu’’ dedi.

Eylem hazırlığıyla ilgili olarak şu ana kadar, Birmingham ve Londra ile banliyölerinde 21 kişi gözaltına alındı.
Amerikan İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff ise şüphelilerin gözaltına alınmalarının, saldırı tehdidini büyük ölçüde engellediğini, ancak tehdidin tamamen ortadan kaldırıldığından emin olamayacaklarını söyledi.

İngiltere, Amerika’ya gidecek uçaklara yönelik yapılması planlanan saldırı engellemesinin ardından planlayan kişiyi de yakaladığını düşünüyor.
İngiltere İçişleri Bakanı John Reid, hükümet ve polisin planın başmimarlarını yakaladığına emin olduğunu ancak güvenlik seviyesinde herhangi bir değişikliğe gitmeyeceklerini söyledi. Olayın ortaya çıkması ile güvenlik seviyesi "saldırı olabilir" seviyesine çıkarılmıştı. Reid, saldırganların saldırıyı gerçekleştirmesi halinde ölümlerin "tahminlerin ötesinde" olabileceğine dikkat çekti. Saldırganların Amerika’ya gidecek 10 kadar uçağa el bagajları ile sokacakları patlayıcılarla saldırmayı düşündükleri tahmin ediliyor. Uzmanlar, uçak içine sıvı sokulmasının yasaklanması nedeniyle patlayıcıların sıvı olabileceğini ifade ediyor.

Saldırı planının ortaya çıkması ile Londra’ya yapılması planlanan uçuşlar iptal oldu. Avrupa’daki pekçok şirket, Londra’ya yapacakları uçuşları iptal ederken olayın ortaya çıkmasından önce havalanan uçaklar havada bir süre bekletildi. Uçuşlarda gecikmeler yaşanırken yetkililer Londra’nın en büyük havalimanı Heathrow’a yolcuların gelmemesini istedi.

Bunun yanı sıra, İngiltere’de terörle mücadele biriminin Başkanı Peter Clarke, saldırının küresel ölçekli olduğunu tam hedefininse hala araştırıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious