'İngilizleri de kötüye alıştırıyoruz'

'İngilizleri de kötüye alıştırıyoruz'.2184
  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Unakıtan, İngilizlerin Türkiye’de ev satan müteahhitlerin, vergi kaçırmak için satış bedelini düşük gösterdikleri yönünde kendisine şikayette bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gelir İdaresi Başkanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen 2006 Vergi Şampiyonları ödül töreninde konuşan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, her şeyin şampiyonu olduğunu ama vergi şampiyonları olmazsa hiçbir yerden şampiyon çıkamayacağını söyledi. Unakıtan, Türkiye’de 5 bin dolar seviyelerinden olan milli gelirin Avrupa ülkelerinde 20 bin-40 bin dolar olduğuna işaret ederek, Türk milletinin bu açığı kapatması gerektiğini ifade etti.

“Ülke garipse, sana da garip muamele yapıyorlar” diyen Unakıtan, şöyle devam etti: “Bugün Türk milletinin potansiyel vergi ödeme gücü ile eğer kayıtdışı olmasa, Türkiye hiç kimseye muhtaç değildir. Ki Türkiye kimseye muhtaç değil. Ulaslararası kuruluşlardan da kredi almaya muhtaç değil. Demokrasilerde devleti yönetenleri en iyi sorgulayanlar, vergi mükellefleridir. ‘Arkadaş ben vergimi ödedim, sen nereye ödedin’ diye... Ama bizde vergi ödeyenler sorgulamıyor, hep ödeyenler sorgulanıyor. ‘Sen vergini ödedin mi’ diye sorsan, bir yamukluk var... Kayıtdışı olmadığında, ‘benim vergimi nereye harcadın’ sorusu rahatlıkla sorulacaktır.”

‘GÖĞSÜMÜZÜ GERE GERE ‘BÜTÇE İYİ’ DİYORUZ’

Unakıtan, “Geldiğimizde, bütçe açığının GSMH’ye oranı yüzde 14,5’ti. Olacak şey değil... Afrika ülkelerinde bile yok. Bu sene yüzde 1’in altına iniyor. Mayıs, Haziran’da küresel dalgalanma olmasaydı, bütçe fazla verir ve 2006’yı da fazla ile kapatırdık” dedi. Unakıtan, “Buna rağmen günümüzde göğsümüzü gere gere, bütçe, Fransa, İtalya, Yunanistan Belçika’dan da daha iyi “ diyebiliyoruz” şeklinde konuştu.

‘NORMAL YOLDA YÜRÜMEYENİ ÇEKECEĞİZ’

Türkiye’de, vergi kaçırıldığı takdirde işletmelerin daha gelişebildiği yönünde bir anlayış olduğunu kaydeden Unakıtan, şunları söyledi: “Yanılıyorlar... Halbuki vergi kaçıran adamın malı çalınıyor haberi yok. Kayıtdışı için 10 yıllık plan uygulayacağız. Herkes normal yolda yürüyecek. Yürümeyeni de çekeceğiz ‘gel bakalım’ diye. Bu arada canı acıyacak. Bazıları vergi kaçırmayı alışkanlık haline getirmiş. Bu alışkanlıklardan kurtulmamız lazım. Almanya’da çay iç, fişi yanına konuluyor. Bizde pastaneye git 10 milyon öde, adam hiç oralı değil. ‘Kardeşim fişini verecen mi?’ diyorsun. Daha önceki eski fişlerden 30 milyonluk fiş uzatıyor. ‘Ben 10 milyon ödedim’ dediğinde ‘Abi o var, idare et’ diyor. Vergimizi tam olarak adam gibi ödeyelim. Ondan sonra şu milletin halini bir görün bakalım.”

‘ESKİDEN OLSA ALLAK BULLAK OLURDUK’

Maliye Bakanı Unakıtan, Türkiye’nin her şeyi kendisi için yapması gerektiğini belirttiği konuşmasında, AB ile ilişkilerdeki son gelişmelere işaret ederek, “AB ‘şunları görüşeceğiz, şunları görüşmeyeceğiz’ diyor. Söyleyin etkileniyor mu Türkiye? Yok... Eskiden olsa allak bullak olurdu” dedi.

‘İNGİLİZLERİ KÖTÜYE ALIŞTIRIYORUZ’

Unakıtan, bir süre önce Londra’da katıldığı bir toplantıda Türkiye’de ev alanların kendisine şikayete geldiklerini de anlattı. Bu kişilere ev satan müteahhitlerin, tapuda ev bedelinin düşük gösterilmesini istediğini anlatan Unakıtan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müteahhit, tapuda verdiğin para kadar gösterme’ diyormuş. Bak şuna adamları da kötüye alıştırıyoruz. Bu kahraman milletin yaptığına bak. İngiliz, ‘ben bunu kabul etmem’ , müteahhit de ‘o zaman da ben evi satmam’ demiş. İngiliz evi çok istiyor. müteahhitin şartını kabul etmiş almış. O müteahhitlere özel cezalar gelecek. İngiliz’e malı sat onu da vergi kaçakçılığına alıştır. Bunu yapmayalım, herkesin başına polis dikecek halimiz yok. Ama gelirsek bundan sonra daha acı geleceğiz. Yeni önlemler hazırlıyoruz.”

‘PAZARLIK YAPAMAYAN BANA GELSİN’

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, asgari geçim indiriminin net maaşa yansıması konusunda işvereniyle pazarlık yapamayacak olan çalışanlar seslenerek, “Bana gelsin, onun arkasındayım” dedi.

Bir gazetecinin, Gelir Vergi Kanun Tasarısı’nda öngörülen çocuk indiriminin 2’den 7’ye çıkarılmasının bakanlık mı yoksa Bakanlar Kurulu aşamasında mı gerçekleştirildiğini sorması üzerine, Unakıtan düzenlemenin hükümet aşamasında yapılan görüşmeler neticesinde tasarıya girdiğini söyledi.

Unakıtan, eldeki imkanlar ölçüsünde verilebilecek azami miktarın bu olduğunu ifade ederek, “Dengeyi bozarsak, Türkiye’nin dengesi bozulur. Dikkat etmek lazım” dedi. Unakıtan, 7 çocuğa yönelik düzenlemenin, “dengeleri çok rahatsız etmeyecek, sosyal yönü olan bir düzenleme” olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious