İngilizler'in 3'te 1'i Irak savaşını haklı buluyor

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Irak savaşının 4. yıldönümünde yapılan anket, İngiliz halkının 3’te 1’inin Irak savaşını haklı bulduğunu, yüzde 60’ının ise savaşı bir hata olarak gördüğünü ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halkın yüzde 29’unun 20 Mart 2003’te başlatılan savaşın haklı olduğunu düşünmesine rağmen, kendisini bugün daha çok güvende hissedenlerin oranının sadece yüzde 5 olduğuna dikkat çeken BBC, savaşın başlamasının üzerinden 4 yıl geçtikten sonra halkın yarısının da oy kullanırken, Irak savaşı konusunun çok büyük oranda etkili olduğunu söylediğini bildirdi.

BBC ile ICM’in ortaklaşa düzenlediği, bin kişinin katıldığı anket, halkın yarısından fazlasının, hükümetin bir başka ülkenin "ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu" öne sürmesi ve bu ülkeye yönelik askeri harekata kalkışması halinde güvenemeyeceğini de bildirdi. Halkın yüzde 51’i böyle bir durumda artık İngiltere hükümetine güvenilemeyeceğini belirtirken, hükümete güveneceğini belirtenlerin oranı yüzde 32’de kaldı.

İngilizlerin büyük bölümü, İngiliz askerinin insani kriz ya da soykırımın önlenmesi için ülke dışında göreve gidebileceği yolunda görüş bildirdi.

Halkın yüzde 55’i, Irak savaşının ardından kendisini daha az güvende hissettiğini belirtirken, halkın sadece yüzde 5’i İngiltere’nin Irak savaşından öncekinden daha güvenli bir ülke haline geldiği görüşünü savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious