İngilizlerin propaganda aracı bir astrologmuş

İngilizlerin propaganda aracı bir astrologmuş.12287
  • Giriş : 05.03.2008 / 21:15:00

İngiliz istihbaratçıların, İkinci Dünya Savaşı'nda astrolog tuttukları, hatta bu kişiyi ABD'ye propaganda için gönderdikleri ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kamuya bugün açılan İngiliz ulusal arşivlerinde yer alan gizli belgeler, Almanca konuşan astroloğun, soylu bir Macar ailesinden geldiğini savunan ve kendisine "Modern Nostradamus" diyen Louis de Wohl olduğunu gösteriyor.

Bir Hollywood senaryosuna konu olacak bu belgelerde, birçok İngiliz istihbaratçının "şarlatan" gözüyle baktığı de Wohl, Londra'nın batısındaki İngiliz hükümetine ait bir yere yerleşmeyi de başardı ve buraya "Psikolojik Araştırma Bürosu" adını verdi.

De Wohl burada, aralarında üst düzey İngiliz yetkililerin, Fransız direniş komutanlarının ve istifaya ve ilticaya ikna ettiğini öne sürdüğü Romanya Büyükelçisi'nin bulunduğu zengin müşterilerinin burç fallarına bakıyordu.

Gizli belgelere göre İngiliz istihbaratçılar, De Wohl'ü 1941'de İngiltere'nin Almanya ile savaşta olduğu dönemde propaganda için ABD'ye gönderdi, ancak ABD o dönemde tarafsızlığını koruyordu.

De Wohl, Amerikan gazetelerine "Hitler'in 1 yıl içinde ortadan kaybolacağı" tahmininde bulunan Nazi liderinin astroloğundan olduğunu öne sürdüğü bir mektup verdi. Amerikan gazeteleri, Wohl'ün Naziler için kötü son tahminlerinde bulunduğu konferanslarına da geniş yer verdi.

Bir İngiliz istihbaratçı o dönemde dosyasına düştüğü notta, "De Wohl'ün ABD'ye yaptığı propaganda gezisinin başarılı olduğunu" belirterek, De Wohl'a İngiliz vatandaşlığı verilmesini tavsiye ediyor.

De Wohl'a her ne kadar birçok yetkili güvenmesede İngiliz ordusunda yüzbaşı rütbesi verildiği de belgelerde yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious