İngiltere, ayrımcılık yapıyor!

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

İngiliz Emniyet Müdürü Yardımcısı Müslüman polis yetkilisi Tarık Gaffar, “Müslümanlara ayrımcılık yapılıyor” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere'de Emniyet Müdür Yardımcısı olan ve aynı zamanda Müslüman olan en üst düzeyli polis yetkilisi Tarık Gaffar, ülkede görev yapan kolluk kuvvetlerinin Müslümanlara ayrımcılık yaptığını belirterek, Müslüman gençlerin radikal guruplara niçin yöneldiği konusunda bir araştırma yapılması çağrısında bulundu.

Londra'da düzenlenen Siyah Polis Birliği toplantısında konuşan Gaffar'ın böyle bir açıklama yapması İngiliz basınında da büyük yankı yarattı. Daha önce de ülkedeki Müslümanlara ayrımcılık yapıldığı yönünde hükümete bir çok kez uyarılarda bulunulmuştu ancak bu seferki çağrının üst düzeyde bir yetkili tarafından yapılmış olması büyük yankı uyandırdı.

İngiliz polis yetkilisi şöyle konuştu: "Ülkede arzu edilmeyen bir takım uygulamalar baş göstermeye başladı. Örneğin, yolda durdurulup aranacak insan profili. Bu bir de terörle mücadele yasası çercevesinde aramaların ve gözaltıların artmasıyla birleşti. Terörle mücadelenin kolluk kuvvetleri tarafından uygulanışının azınlıktaki toplumlara suçlu muamelesi yapılması sonucunu yaratma riski bulunuyor. Bu toplumların, tam da onların güveni ve desteğine ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, içlerine kapanması sonucuna yol açabilir."

Tarık Gaffar'ın yaptığı şok açıklamada, sokaklarda yapılan aramalarda polisin kimin durdurulup aranacağının kişinin dış görünüşü baz alınarak belirlendiğini söyledi.

Yapılan bu ayrımcılığı "İstenmeyen Uygulamalar" olarak tarif eden Gaffar, Avrupa ülkelerinde terörle mücadele ve güvenlikle ilgili yasaların sıklaştırılmasından dolayı Müslümanların ayrımcılığa uğradıklarını ifade etti.

Emniyet Müdür Yardımcısı Gaffar'ın konuşmasına destek veren yine Emniyet Müdür Teşkilatından Meslektaşı Başkomiser Ali Dizaei ise, Müslüman gençlerin Orta Doğu'daki gelişmelerden büyük kaygı duyduklarını belirterek, "Terörle mücadele yasalarının toplumlar üzendeki orantısız etkisinden de kaygı duyuluyor. Sadece polisin değil, kamu düzeniyle de ilgili tüm kurumların yaklaşımları endişe veriyor."diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious