İngiltere, kapılarını kapattı

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

İngiliz The Guardian gazetesi, önümüzdeki aylarda AB'ye girecek Romanya ve Bulgaristan'a göç konusunda kısıtlama getireceğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiliz hükümeti, ülkesine akan yoğun göçmen nüfusuyla birlikte halkın da göçmenlere karşı olması durumu karşısında, 1 Ocak 2007 yılında Avrupa Birliği'ne tam üye olacak olan Romanya ve Bulgaristan'a kapılarını kapatıyor.Guardian tarafından ele geçirilen İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanmış raporda, 1 Mayıs 2004 yılında AB'ye giren Doğu Avrupa ülkelerine kapılarını açan ve herhangi bir kısıtlama getirmeyen İngiltere'nin, beklentilerin çok üzerinde göç aldığı, bu yüzden önümüzdeki aylarda AB'ye girecek Romanya ve Bulgaristan'a kısıtlama getiren hükümler içeriyor. Önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanı John Reid'in açıklaması beklenen rapor, binlerce Romen ve Bulgar vatandaşının İngiltere'ye girişini engelliyor.


Ülkeye beklenenin çok üzerinde Doğu Avrupa ülkelerinden göçmen geldiği tartışmaları İngiltere'de günlerce tartışılmıştı. Özellikle Polonyalı vatandaşların akınına uğrayan ülkede, hükümet, oylarını kaybedeceğinden korktuğu İngiliz işçi sınıfı üzerinde de olumsuz etkisi olacağı tehlikesine karşı göçmen dalgasına dur diyecek.


Öte yandan günlerdir tartışılan ve böyle bir kısıtlamanın geleceğini anlayan ülkedeki Romen ve Bulgar topluluğu liderleri, Tony Blair'e mektup yazarak gelişmelerin kendilerine hakaret verici nitelikte olduğu uyarısında bulundu. İngiliz Dışişleri Bakanlığı her ne kadar kısıtlamanın AB'nin genişlemesine bir darbe olacağını söylese de Başbakan Blair, İçişleri Bakanı Reid'in hazırladığı rapora destek veriyor. Henüz netlik kazanmayan ve kabine üyeleri tarafından son düzeltmeleri yapılan planın, Bulgaristan ve Romanya'dan gelecek olan işçi akınının önünü kesmeyi öngörüyor. Bakanlığın önümüzdeki günlerde yapması beklenen açıklamada, her iki ülkeden de çok az sayıda vasıfsız işçi alınacağını bu işçilerin de meyve toplamada kullanılacağını söylemesi bekleniyor.


Bu arada basına sızan bu haber tartışmalar neden oldu. Bakanlığın iki eski üyesi karara sert tepki gösterirken, Dışişleri Bakanı Beckett, henüz net bir karar alınmadığını, tartışmanın devam ettiğini söyledi. Ülkede bulunan farklı kültürel guruplar ve Romen toplum üyeleri tarafından da imzalanan bir mektup Blair'e gönderildi. Mektup'ta, gelişmelerden oldukça rahatsız olduklarını Blair'e ileten toplum liderleri, İngiliz basınında da son bir kaç ay içinde çıkan karalama kampanyalarının Romanya ve Bulgaristan'ın gerçek imajına zarar verdiği belirtiliyor.


Geçtiğimiz günlerde de İngiltere'de Lancaster Üniverstesi tarafından ülke genelinde gençler üzerinde yapılan bir araştırmada, gençlerin çoğunluğunun farklı din ve ırka mensup vatandaşlara saygı duymak istemedikleri ortaya çıkmıştı. İngiltere'de gençlerin göçmenlere karşı hoşgörüsüz olduğunu gözler önüne seren anket sonuçları, İçişleri Bakanlığı'na gönderilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious