İngiltere, Rus ajanlardan şikayetçi

İngiltere, Rus ajanlardan şikayetçi.10952
  • Giriş : 06.07.2008 / 19:12:00
  • Güncelleme : 06.07.2008 / 18:48:02

İngiltere'de yayımlanan The Sunday Telegraph gazetesi, ''Rus ajanların casusluk faaliyetleri''nin İngiliz gizli servislerini çok meşgul ettiğini ve İngiltere'yi terör saldırılarına açık hedef haline getirdiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İddiasını hükümet kaynaklarından aldığı bilgilere dayandıran gazete, İngiltere'nin karşı karşıya bulunduğu üçüncü büyük tehdit olarak gösterilen Rus ajanların casusluk faaliyetlerinin, tehdit sıralamasında El Kaide'nin saldırı olasılığı ve İran'ın nükleer silahlanmasının ardından geldiğini yazdı.

İngiliz hükümetinin Rus hükümetiyle konuyu görüştüğünde, "Ne var, herkes herkesle ilgili casusluk faaliyetlerinde bulunuyor" yanıtını aldığını kaydeden gazete, İngiliz yetkililerin Rusya'nın casusluk faaliyetlerini gerçek bir tehdit olarak yorumladı.

Gazete yetkililerin, "Rusya İngiltere caddelerinde cinayete girişmiş bir ülke olduğu kuşkusunu üzerinde taşıyor. Bunu bir kez yapanların bir daha yapmaktan çekinmeyecekleri kabul edilmelidir" dediklerini kaydetti.

İngiltere, geçen yılın temmuz ayında 4 Rus diplomatı, Aleksandr Litvinenko cinayetinin ilk sıradaki kuşkulusu olan ismin iadesine ilişkin talebin Rusya tarafından reddedilmesinin ardından sınırdışı etmişti.

Rusya ile İngiltere arasında bağlar, 2006'da Londra'da siyanürden binlerce kat zehirli olan radyoaktif plutonyum 210 elementiyle zehirlenen, İngiltere'ye sığınmış eski Rus ajanı Aleksandr Litvinenko'nun ölümü üzerine gerilmişti.

Moskova'nın istediği "sanık" Rus ajanı Sergey Lugoyov'u Londra iade etmemişti. Litvinenko, dönemin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i çok eleştiren eski istihbarat uzmanı olarak tanınıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious