İngiltere, Türk kızını konuşuyor

İngiltere, Türk kızını konuşuyor.12674
  • Giriş : 25.11.2007 / 09:09:00

İngiltere'nin özel uçakla sınır dışı etmeye çalıştığı 14 yaşındakı Meltem ülkede olay oldu.İşte İngiltere'yi karıştıran olay.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnsan hakları örgütleri sınır dışına karşı kampanya başlattı..

Türkiye'den 6 yıl önce kaçarak İngiltere'ye yerleşen Kahramanmaraşlı Meltem Avcil (14) ile annesi Cennet Avcil'in İngiltere'den sınır dışı edilmeye çalışılması kriz yarattı. İçişleri Bakanlığı Avcil ailesini özel bir jet kiralayarak İngiltere'den geldikleri Almanya'ya göndermek isterken, insan hakları dernekleri sınır dışının durdurulması için imza kampanyası başlattı.

6 YIL ÖNCE AYRILMIŞLAR


Meltem ile anne ve babası, 2001 yılında Almanya'ya giderek iltica başvurusunda bulundu. Ancak taleplerinin kabul edilmemesi
üzerine, bu kez bir TIR'ın arkasında kaçak olarak, kişi başına yaklaşık 2 bin Euro vererek İngiltere'ye kaçtılar.
İngiltere'de kalmaya başlayan ailenin iltica isteği 2005'te reddedildi. Bu arada Meltem'in babası kaçtı. Birçok kez İçişleri Bakanlığı tarafından sınır dışı edilmekle tehdit edilen Meltem ile annesi ise ülkede kaldı. Ancak İngiliz Göçmenlik Bürosu yetkilileri üç ay önce, Meltem ve annesinin Almanya'ya gönderilmelerine karar verdi. Bu karar çerçevesinde de bir sabah evlerine yapılan baskınla gözaltına alınarak Bedforshire kentinde bulunan gözaltı merkezine gönderildiler. Meltem ve annesi burada 3 ay kaldı.

ÖZEL UÇAK KİRALADILAR


Gelişmeler üzerine insan hakları örgütleri Meltem ve annesi için imza kampanyası başlattı. İçişleri Bakanlığı ise ani bir karar alarak aileyi tarifeli uçakla Almanya'ya yollamak istedi. Pilot, sağlık ve güvenlik gerekçesiyle bunu reddetti. Bunun üzerine anne-kız 25 bin sterline kiralanan özel uçağa bindirildi. Ancak koltuğa kelepçelenen anne ile Meltem direnip, insan hakları yetkilileri de baskı yapınca uçak kalkamadı. doktor, "Meltem'in sağlığı iyi değil" deyince karara ara verildi ve annesi ile birlikte koşullu serbest kaldı. Önce bir hastanede muayeneden geçen Meltem ile annesi, daha sonra da Kent şehrinde bir sivil toplum kuruluşu tarafından yönetilen bir merkeze gönderildi. Cep telefonundan kendisine ulaştığımız Meltem Avcil yaşadıklarını şöyle anlattı: "Burada şimdilik dışarı çıkabiliyorum. Ancak ne zaman eve döneceğimi bilmiyorum. Uçakta annemi koltuğa kelepçelediler. Ben bağırıp ağlamaya başlayınca ayaklarıma vurdular. Annemin gözüne kelepçeyle vurdular. Hâlâ gözü mosmor."

DAVA DEVAM EDİYOR


"Yine de içimde bir umut var" diyen Meltem Avcil, "Türkiye'ye veya Almanya'ya dönmek istemiyorum. Burası benim evim, 6 yıldır burada yaşıyorum. Arkadaşlarım, okulum her şeyim burada. Umarım her şey düzelir" diye konuşuyor. Ailenin avukatı Allan Van As ise, Meltem ile annesinin ülkede kalmaları için verdikleri yasal mücadeleyi sürdüreceklerini ve davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne
göndereceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious