İngiltere: AB kapatmaya aşırı tepki göstermesin

  • Giriş : 30.06.2008 / 10:49:00
  • Güncelleme : 25.07.2008 / 20:00:08

İngiliz milletvekilleri, kapatma davasının sonucuna tepki göstermemesi için AB'ye çağrıda bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avam Kamarası İş ve Girişim Komisyonu, bu konuda yayımladığı bir raporda, "Üyelik müzakerelerini askıya almak ya da kösteklemek ılımlı, demokratik, laik bir devlete 'asla Avrupa’nın bir parçası olamayacaksın' işareti verir" uyarısında bulundu.

Raporda, bazı AB üyelerinin son günlerde Türkiye’ye gönderdiği olumsuz sinyallerin müzakerelerle ilgili siyasi irade üzerinde olumsuz etki yaratmasından korkulduğuna da dikkat çekildi ve bu durumun "siyasi bir felaket" olacağı yorumu yapıldı.

"AB’nin kurumsal reform ile genişleme arasındaki ilişkiyi göz önüne alması gerekir, ama bunu aday üç ülkenin altındaki halıyı birdenbire çekmek yerine enine boyuna düşünüp öyle yapmalıdır" denilen raporda, kapatma davasından ne sonuç çıkarsa çıksın AB’nin Türkiye ile müzakerelere devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

"İçerideki sorunları ne olursa olsun, Türkiye reformlara devam etmektedir. Anayasa Mahkemesi’nin iktidardaki partinin yasal olup olmadığını değerlendirdiği bu krizde en azından her şey yasalar çerçevesinde yapılmaktadır.

Her ne kadar bunun son derece ciddi sonuçlar doğurmacağını biliyor olsak da, müzakereleri askıya almak ya da durdurmak ılımlı, demokratik ve laik bir ülkeye asla Avrupa’nın bir parçası olamayacaklarına dair işaret vermek anlamında."

Müzakerlerin askıya alınması için hangi neden ileri sürülürse sürülsün, Türkiye’deki genel kanının "bunun nüfusunun çoğunluğunun Müslüman olmasından kaynaklandığı" yolunda olacağının da belirtildiği raporda, "Biz göndermek istediğimiz sinyalin bu olmadığına inanıyoruz" ifadesine yer verildi.
Raporda, Türkiye’nin sırtını Avrupa’ya dönmesi yolunda bir karar alması halinde AB’nin bunun yaratacağı siyasi ve ekonomik sonuçlara katlanamayacağına da dikkat çekildi.

AKP hakkında kapatma istemi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ''laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği'' iddiasıyla AK Parti'nin kapatılması istemiyle 14 Mart 2008'de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

 

HABER ETİKETLERİ:

AK Parti kapatıldı AKP kapatıldı AK Parti kapandı AKP kapandı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious