İngiltere Başbakanı Tony Blair'i sarsacak iddia!

İngiltere Başbakanı Tony Blair'i sarsacak iddia!.14438
  • Giriş : 19.06.2007 / 14:38:00
  • Güncelleme : 19.06.2007 / 14:51:23

Cherie Blair'in eşinden, Brown'ı kabineden uzaklaştırmasını istediği öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere Başbakanı Tony Blair'in eşi Cherie Blair'in eşinden, halefi olan Maliye Bakanı Gordon Brown'ı kabineden uzaklaştırmasını istediği öne sürüldü.

The Guardian gazetesinde ortaya atılan iddialar, başta Blair çiftinin 30 yıllık arkadaşları Barry Cox olmak üzere Blair kabinesinde görev yapmış Charles Clarke, Alan Milburn, Estelle Moris ve Clare Short gibi isimler tarafından ortaya atıldı.

İddialar arasında Blair-Brown ikilisinin ilişkilerinin 1990'lı yılların ortalarından itibaren bozulmaya başladığı, 2001 seçiminden sonraysa en kötü dönemine girdiği bulunuyor.

Blair ile Brown ilişkisinde yaşandığı öne sürülen olumsuzluklar arasında pek çok iddia yer alırken, Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı bürokratlarının kendilerini “gitmeyen bir evliliğin çocukları” gibi gördükleri öne sürüldü.

Maliye Bakanlığı bürokratlarının, Downing Sokağındaki Başbakanlıkla ilişkilerini “ölümün busesi” gibi gördükleri ve bundan mümkün olduğu kadar kaçındıkları bildirildi.

Blair'in bazı kararların alınması sırasında Maliye Bakanı Brown'ın isteklerini yerine getirmekten sonradan büyük pişmanlık duyduğunu öne süren görgü tanıkları, Brown'ın Blair'e hiçbir zaman tam destek vermediğini bunun en çarpıcı örneği olarak da 2004 yılında üniversite harçlarıyla ilgili tartışmalı oylamanın yapıldığı ana kadar Blair'in Brown'ın destekçilerinin kendisiyle birlikte oy kullanıp kullanmayacağını bilmemesini gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious