İngiltere bıçağa çare bulamıyor

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Tüm önlemlere karşın İngiltere'de bıçakla suç işleyenlerin sayısı artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün yayınlanan yeni araştırma sonuçları, İngiltere genelinde geçtiğimiz yıla oranla bıçakla suç işleyenlerin sayısı 24 bin 290'dan 42 bin 20'ye çıktığını ortaya koyuyor.

İngiltere'de, Suç ve Adli Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre, ülkede bıçaklı suç işleme oranı yüzde 73'lük bir artış gösterdi. Geçtiğimiz aylarda alınan önlemlere ek olarak, ülkede bıçak taşıyanlara hapis cezasını öngören kanun Parlamento'da yasalaşmıştı. Ancak bugün açıklanan son raporda, alınan önlemlere karşın ülkede bıçak taşıyanların ve bıçaklı suç işleyenlerin sayısının önemli ölçüde artığını gösteriyor.

İçişleri Bakanı John Reid'in de eleştirildiği raporda, Reid'in bulunduğu makam gereği sorunu çözecek tek merci olduğu ancak bunu başaramadığı belirtirliyor.

Bu arada raporda bir diğer dikkat çeken nokta ise, ülkede bıçakla işlenen suç konusunda yapılan araştırmaların yetersiz ve güvenli olmadığı belirtiliyor. Ülkede hükümete önlem alma konusunda yardımda bulunacak araştırmaların yetersiz olduğu uyarısında bulunan uzmanlar, gençler arasında bıçak taşımanın şaşırtıcı olmadığı ancak, hükümete kaynaklık eden merkezlerin yetersiz delil, araştırmalarının bu problemi çözmeye yardımcı olmadığına dikkat çekti.

Raporun yayınlandığı "Suç ve Adli Araştırmalar Merkezi" kurumundan yapılan açıklamada ise, "Daha geniş araştırmalar ve önlemler alınmadan gençler arasında bıçaklı suç sayısını düşürmek zor olacaktır."denildi. Gençleri bıçak taşımadan men etmek için yapılan çabaların da sınırlı olduğuna işaret eden rapor, bundan en çok çocukların etkilendiğini vurguluyor.

Raporu hazırlanmasında önemli katkısı olan Chris Eades, hükümetin elinde yeterli veri olmadan önlem alma çabası içerisinde olduğunu söyledi. Eaedes, "Gençlerin neden buna özendiklerini bilmiyoruz. Hala gençleri bıçak taşımaya iten nedenlerin ne olduğu konusunda bilgi sahilbi değiliz. Eğer suçu azaltma politikalarınının amacı bıçak kurbanlarının sayısını azaltmayı amaçlıyorsa, bence bu işin köküne inmeliyiz."dedi.

İçişleri eski Bakanı David Davis de, sonuçların hükümetin bu konuda ne kadar başarısız olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Davis, "Bu sonuçlar, hükümetin suç azaltma politikasına bir darbedir."dedi. David Davis yine hükümeti eleştirerek, daha önce bıçak taşıyanlara karşı radikal önlemler aldıklarını ancak şuan ki hükümetin bu önlemleri engellediğini söyledi.

Raporun açıklanmasının ardında bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı ise, ülkede bıçakla işlenen suç oranını çözmenin ilk hedefleri arasında olduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bıçak taşımak kesinlikle suçtur ve buna karşı hiç bir tölerans tanınmayacaktır."denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious