İngiltere bu aileyi konuşuyor

İngiltere bu aileyi konuşuyor.13312
  • Giriş : 17.02.2008 / 13:34:00

11 çocuklu baba, önerilen işleri beğenmiyor, sosyal yardımlarla gül gibi geçiniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ekmek elden su gölden" deyimine tam uyan bir aile. Anne, baba ve 11 çocuk, hiçbir sıkıntı çekmeden gül gibi geçinip gidiyorlar. Baba tam üç yıldan beri işsiz. Üstelik matematik öğretmeni. Kendisine önerilen hiçbir işi beğenmiyor.

İngitere'nin Manchester kentinde yaşayan Muhammed Selim, öğretmen olarak çalıştığı dönemde kendisine ve ailesine hiç vakit ayıramamaktan şikayetçi. Sabah 09.00, akşam 17.00 mesai saatlerini yorucu bulan Selim "Çalışırken yıllık gelirim 27 bin sterlindi. Şimdi ise sosyal yardımlar sayesinde yıllık gelirimiz 29 bin sterlin" diyor.

Beş oda bir salon bir evde yaşayan aile yılda, işsizlik yardımı olarak 19 bin sterlin alıyor. Çocuk yardımı 6 bin 600 sterlin. 2 bin 500 sterlin çocuklara yiyecek yardımı ve bin sterlin de belediye yardımı alıyor.

Yıllar önce Pakistan'dan İngiltere'ye göç eden Selim ve amca kızı olan eşi Nurin "İyi ki İngiltere'ye yerleşmişiz. Pakistan'da devlet ailelere yardımda bulunmuyor. İngiliz hükümeti bize çok iyi bakıyor" diyor.

Ancak çok sayıda çocuk sahibi olup da iş imkanı sunulmasına rağmen iş beğenmeyen ve sosyl yardımlarla yaşamayı tercih eden göçmenlerin bu durumu artık vergi ödeyen İngilizleri giderek daha çok rahatsız etmeye başladı. Selim ailesi madyada tartışma konusu oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious