İngiltere ciddi bir mortgage kriziyle karşı karşıya

  • Giriş : 11.07.2007 / 17:42:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 16:45:41

Ev sahibi olabilmek için borç altına girip borcunu ödeyemeyenlerin sayısı artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ev sahibi olabilmek için ciddi borçların altına girip bu yıl içinde borcunu ödeyemeyenlerin sayısı katlanarak 77 bine yükseldi. İcralar ve evlerin elden gitmesi insanları kara kara düşündürüyor.

İngiltere ciddi bir mortgage kriziyle karşı karşıya. Faiz oranlarında bu yıl karşılaşılan beşinci artış sonrası yaklaşık 18 milyon ev sahibi borçlarını ödeyememe riskiyle karşı karşıya kaldı.

Yüksek gelir sahibi insanlar bile kendilerini riske atmamak için sosyal refah seviyesi daha düşük yerlerden ev alıyor.

Araştırmalara göre geçtiğimiz altı ayda geçen seneye göre katlanarak artan sayıda ev sahibi aylık mortgage ödemelerini yapamadı. Geçtiğimiz sene ilk altı ay için borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 36,000 iken, bu rakam bu sene 77,000’e yükseldi.

Mortgage Temin Konseyi (CML)’nin bir sözcüsünün belirttiğine göre bu yıl içinde 18,000 ev sahibinin evi elinden geri alındı. Sabit faiz ödeme şekline göre ödemeleri 18 ay içinde bitecek olan yaklaşık 2 milyon aileyi asıl sıkıntının beklediğini belirten CML sözcüsü, büyük sıkıntıların yaşanacağını ve asıl problemin faiz oranlarının yüksek olmasından değil, son altı ay içindeki artışların hızından kaynaklandığını belirtti.

Finans uzmanlarından Sean Gardner 1980’li ve 1990’lı yılların karanlık günlerini yaşamadıklarını ancak çoğu ailenin maddi olarak ödemelerde zorluk çektiğini belirtti. Tüm harcamaların ve borçların belirli bir kayıt altında takip edilmesi gerektiğini söyleyen Gardner, mortgage taksitinin bir tanesini bile kaçırıp ödeyememiş olan ailelerin hemen mortgage aldıkları finans kurumuna durumlarıyla alakalı bilgi vermelerinin gereğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta “The Bank of England” faizleri %5.75’e çıkarttı. Bu durumda İngiltere’de 200,000 poundluk bir mortgage geri ödemesi olan bir ailenin aylık ödemesi gereken miktar 165 pound artmış oldu.

Gordon Brown’ın yeni kabinesindeki bakanların tartıştığı mevzulardan bir tanesi de bu olmuş oldu.

İngiltere’de mortgage sistemiyle birlikte ev fiyatları yaklaşık üç kat artarak ortalama 184,070 pounda yükseldi.

‘Bu rakamlarla başa çıkmak çok zor’

37 yaşındaki Ruth Davey mortgage madurlarından sadece biri. 10 ay içinde mortgage oranlarının %25 attığından şikayet eden Davey 70,000 poundluk mortgage kredisi almış ve o zamanlar durumunun iyi olduğunu ama yaklaşık iki yıl önce işten çıkarıldıktan sonra işlerin kötüye gittiğini ve sürekli artan mortgage oranlarıyla borcunu ödemesinin imkanız bir hal aldığını söylüyor.

Mortgage’la birlikte risk aldığını belirten Davey dalgalı faiz planıyla ödeme yapmaya kalkınca insanları daha çok sıkıntının beklediğini söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious