İngiltere'den Rusya'ya Esad çağrısı geldi

İngiltere'den Rusya'ya Esad çağrısı geldi.10845
  • Giriş : 19.04.2017 / 09:16:00
  • Güncelleme : 19.04.2017 / 12:22:43

İngiltere, Esad'ın kimyasal silah kullanımı üzerinden Rusya'yı uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İdlib'de düzenelenen kimyasal silahlı saldırı sonrası dünyanın tepkisini çeken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad konusunda konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rusya'yı Esad konusunda uyardı.

Kimyasal silahların depolandığı bilinen Şayrat üssünden kalkan Suriye'ye ait iki uçağın olay sırasında Han Şeyhun üzerinde olduğunun görgü tanıklarınca doğrulandığını anlatan Johnson, “Kurbanlardan alınan örnekler nihai bir şekilde sarin gazına maruz kaldıklarını gösterdiğine göre bundan sadece bir tek sonuç çıkıyor, o da Esed rejiminin hemen hemen kesin bir biçimde kendi halkına karşı gaz kullandığıdır." diye konuştu.

BM’nin, Esed rejiminin 2014 ve 2015’te üç kez kimyasal saldırı gerçekleştirdiğini daha önce tespit ettiğini hatırlatan Johnson, rejimin cezalandırılmasını Rusya’nın engellediğini söyledi.

İngiltere’nin, Rusya’nın Suriye’deki çıkarlarını engellemeye niyeti olmadığını belirten Johnson, şunları söyledi:

"Ancak Rusya’nın Suriye’deki konumu Esed’e bağımlı değil. Rusya’yı, Esed’e verdiği körü körüne desteği sona erdirmeye çağırıyorum. Gaz saldırılarını ve varil bombalarını durdurun, ihtiyacı olanlara yardımın ulaşmasına izin verin, gerçek bir ateşkes sağlayın ve Esed’siz bir rejime doğru siyasi geçiş sürecini başlatın."

ABD’nin Suriye’ye yönelik hava operasyonunun bu ülkedeki çıkmazı bitirmek ve siyasi çözüme yol açmak için bir fırsat teşkil ettiğini ifade eden Johnson, "Bu, ancak Rusya’nın Esed’i müzakere masasına getirmesiyle ve Suriye’de barış için tek şansı temsil eden yeni bir hükümete geçişin başlamasıyla olabilir." ifadelerini kullandı.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*