İngiltere erken seçime gidiyor

İngiltere erken seçime gidiyor .12674
  • Giriş : 03.09.2007 / 13:59:00

İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın en erken ekim ayında olmak üzere sonbaharda erken seçime gidebileceği öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

The Daily Telegraph gazetesi aracılığıyla Muhafazakar Parti seçmenine seslenen ve "ülkeyi birleştirici bir hükümet olmayı istediklerini" belirten Brown’ın bu adımlarının, erken seçimin habercisi olduğu yorumu yapıldı.

Gazete, Brown’ın tabanına yaptığı çağrının, Muhafazakar Parti Genel Başkanı David Cameron’ın üzerindeki baskıyı artıracağı yorumuna da yer verirken, kamuoyu yoklamalarının sonuçlarının da Brown’ı erken seçim konusunda cesaretlendireceğine işaret etti.

Gazetenin haberinde, geçen hafta yapılan bir anketin sonuçlarının İşçi Partisini Muhafazakar Partinin 8 puan önünde gösterdiğine işaret edilirken, YouGov araştırma kurumunun bugün GMTV için yaptırdığı anketin sonuçlarının ise İşçi Partisini Muhafazakar Partinin 3 puan önünde gösterdiği hatırlatıldı.

İşçi Partisinin oy oranının yüzde 38, Muhafazakar Partinin oy oranının yüzde 35 olarak açıklandığı GMTV anketinde, Liberal Dmorrat Partinin oy oranı ise yüzde 15 oldu.
Brown’ın kişisel reytinginin de Cameron’ın reytinginin önünde gittiğine dikkat çekilen haberde, Cameron’ın beklenen performansı gösterememesi yüzünden partiyi destekleyen İsveçli milyarder iş adamı Johan Eliasch’ın partiye yapmayı planladığı 2-6 milyon sterlinlik bağıştan vazgeçtiği de öne sürüldü.

Financial Times gazetesinin haberinde ise Brown’a yakın bazı isimler, erken seçim iddialarını yalanladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious