İngiltere Gordon Brown'a güvenmiyor

İngiltere Gordon Brown'a güvenmiyor.11528
  • Giriş : 24.02.2009 / 09:56:00

İngiltere'de sonuçları The Guardian gazetesinde yayımlanan anket, halkın yüzde 63'ünün, iktidarı elinde tutan İşçi Partisi'nin Brown'ın dışında bir liderle başarılı olacağına inandığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Anket sonuçları, halkın yüzde 35'inin de ekonomik durumu hükümetin önündeki en büyük ve ciddi çözüm bekleyen sorun olarak gördüğünü gösterdi.

Hem iktidardaki İşçi Partisi hem de ana muhalefetteki Muhafazakar Parti'nin geçen bir ay boyunca ikişer puan kaybettiklerini, buna karşılık Liberal Demokrat Parti'nin ise 2 puan kazandığını gösteren anket sonuçları, diğer partilerin oy toplamının da 2 puan arttığına işaret etti.

Buna göre iktidardaki İşçi Partisi'nin yüzde 30, Muhafazakar Parti'nin yüzde 42, Liberal Demokrat Parti'nin yüzde 18 ve diğer partilerin de yüzde 10 halk desteğine sahip olduğu belirlendi.

ICM araştırma kurumunun The Guardian için yaptığı ankette ayrıca, halkın sadece yüzde 28'inin, Brown tarafından idare edilen bir İşçi Partisi'nin seçimleri kazanabileceğine inandığını da ortaya koydu.

Yüzde 63'lük kesimin bir başka lidere ihtiyaç duyulduğu yolundaki görüşüne dikkat çeken Guardian gazetesi, bu görüşün İşçi Partili seçmen arasında bile geçerli olduğunu, 2005 yılında İşçi Partisi'ne oy veren seçmenin yüzde 45'inin Brown'a destek verdiğini, yüzde 49'luk kesimin ise bir başka liderden yana tavır koyduğunu kaydetti.

İşçi Partili seçmenin yüzde 48'i bir sonraki seçimde yine İşçi Partisi'ne oy vereceğini belirtirken, yüzde 47'si ise bu kez bir başka partiyi tercih edeceğini açıkladı.

Guardian, nisan ayında yapılacak G20 zirvesiyle "dünya çapında bir ekonomik lider" rolünü vurgulamayı planlayan Gordon Brown'ın bu çabasının şimdiden büyük bir darbe almış göründüğü yorumuna yer verdi.

Gazete, Muhafazakar Parti'nin ise yılın başından bu yana yapılan her üç kamuoyu yoklamasında da 12 puanlık üstünlüğünü koruduğuna dikkati çekerek, bunun da olası seçimde partiye sağlam ve çalışabilir bir sayısal üstünlük getireceğine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*