İngiltere heyeti TBMM'de

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, İngiltere-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Robert Laxton ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, konuk heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, İngiltere ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son yıllarda olumlu bir seyir izlediğini kaydetti. İki ülke arasında şu anda siyasi hiçbir sorun bulunmadığını ifade eden Arınç, ''Özellikle Türkiye'nin AB sürecinde, İngiltere'nin olumlu tavrını her zaman teşekkürle anıyoruz. İngiltere, Türkiye'yi en iyi anlayan ülkelerden birisi'' diye konuştu.

Parlamentolar arasında da iyi ilişkiler olması gerektiğini, bunun için gayret gösterdiklerini ifade eden Arınç, parlamento başkanları, dostluk grupları ve komisyonların ziyaretlerini önemsediklerini belirtti.

Bülent Arınç, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin çok olumlu olduğunu, ticaret hacminin 2006 yılında 10 milyar doları geçtiğini belirtti.

İngiliz yatırımcıların, Türkiye'de önemli yatırımlar yaptığını, İngiliz turistlerin de Türkiye'yi çok beğendiğini anlatan Arınç, ''Bütün bu ilişkiler, sadece İngiltere'den Türkiye'ye değil, Türkiye'den İngiltere'ye de aynı şekilde canlı biçimde seyrediyor'' dedi.

İngiltere'deki 100 binden fazla Türk vatandaşının, iki ülke arasında dostluk köprüsü oluşturduğunu ifade eden Arınç, son yıllarda da İngiltere'den Türkiye'ye yerleşmek için gelen pek çok insan olduğunu bildirdi.

İngiltere-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Robert Laxton ise mükemmel bir misafirperverlikle ağırlandıklarını söyledi ve teşekkür etti. Laxton,toplantıların yapıcı ve olumlu geçtiğini, görüşmelerden sonra İngiltere'ye götürecekleri konular olduğunu ifade etti.

İngilizlerin Türkiye'ye çok fazla geldiğini belirten Laxton, 4 ay önce de eşiyle İstanbul'da bir hafta tatil yaptığını; İstanbul'un son derece etkileyici ve mükemmel bir şehir olduğunu söyledi. Laxton, İngilizlerin, Türkiye'de çok fazla mülk ve toprak aldıklarını; Türkiye'nin kültürünü, iklimini ve yaşam tarzını çok sevdiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious