İngiltere: İklim bozulması terörü artıracak

İngiltere: İklim bozulması terörü artıracak.15872
  • Giriş : 27.06.2007 / 09:52:00
  • Güncelleme : 27.06.2007 / 10:19:58

Sir Jock Stirrup, ''dünya ikliminin bozulması, terörü artıracak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere Genelkurmay Başkanı Hava Kuvvetleri Mareşali Sir Jock Stirrup, ''dünya ikliminin bozulması, terörü artıracak'' dedi.

Londra'da fikir kulübü Chatham House'da iklim değişikliği üzerine yapılan konferansa katılan Genelkurmay Başkanı Sir Jock, ''Dünya ikliminde artan sıcaklıklar, seller ve çölleşmeler, istirarsız bölgeleri en kötü vuracak'' dedi.

Sir Jock, ''Bakınız Sudan'a Darfur'da halihazırda tükenen yaşam kaynakları yüzünden savaş çıkmış durumda'' diyerek, aile planlamasının hiç olmamasıyla dinginlenemeyen nüfus artışının bozduğu toplum düzeninin iklimin kötüleşmesiyle çok daha zor dönemlere gireceğini bildirdi.

-EL KAİDE-

İngiltere Genelkunmay Başkanı Sir Jock, konuşmasında, terör örgütü El Kaide'nin 2002 yılında lideri Usame Bin Ladin adıyla yayımladığı bildirisini hatırlatarak, ''El Kaide bu bildirisinde, atmosferi giderek ısıtan sanayi ürünlerinden salınan karbondioksit gazı ve diğer sanayi çöpleriyle dünyayı kirlettiği, Kyoto karbondioksit salımı sözleşmesini imzalamadığı için ABD'nin vurulduğunu belirtiyordu'' dedi.

Amerikan Associated Press ajansının haberinde, İngiltere Genelkurmay Başkanı gibi ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da son üç yılda ''küresel ısınma-terör'' bağlantısına dikkat çektiğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious