İngiltere Irak stratejisini değiştirebilir

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Gordon Brown'un ülkesinin Irak stratejisini yeniden gözden geçireceğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi, Tony Blair'den sonra iktidardaki İşçi Partisi'nin yeni lideri olması ve başbakanlık görevini devralması beklenen Maliye Bakanı Gordon Brown'un ülkesinin Irak stratejisini yeniden gözden geçireceğini yazdı.

Brown'un, Blair döneminde bazı yanlışlar yapıldığını kabul ettiğine dikkat çekilen haberde, yeni başbakan adayının gelecek günlerde Basra'ya gitmeyi ve Irak stratejisinin ne olması gerektiği konusunda cephedeki komutanların da görüşlerine başvurmayı planladığını bildirdi.

Times, Brown'un Irak'ı ziyaret planının, İngiliz askerinin bölgeden çekilmesini hızlandıracağına dair spekülasyonları artıracağı yorumuna da yer verdi.

Gazete, Irak politikasında yapılacak bir değişikliğin Blair'in politikasından "dramatik dönüş" olarak algılanacağını, ancak Brown'un ABD'nin Irak'a 25 bin asker daha gönderme yönündeki önemli politika değişikliğini bahane ederek çekilmeyi hızlandırabileceğini de yazdı.

Gazeteye göre Brown, haziran sonunda yapılacak liderlik seçiminde partinin sol kanadının, karşısına güçlü bir aday çıkaracağına dair bir kaygıya kapılmazsa Irak ziyaretini birkaç hafta içinde yapacak; ancak karşısına güçlü bir rakip çıkması halinde, Londra'da kalıp mücadeleye ağırlık verecek ve Irak ziyareti daha sonraya kalacak.

Blair 27 Haziran'da veda ediyor

İngiltere Başbakanı ve İşçi Partisi lideri Tony Blair, 10 Mayıs'ta yaptığı konuşmada, parti liderliğinden ayrıldığını, başbakanlıktan da 27 Haziran'da Kraliçe 2'nci Elizabeth'e istifa mektubu vererek ayrılacağını açıklamıştı.

Blair'in açıklamasının ardından dün de Maliye Bakanı Gordon Brown İşçi Partisi liderliği ve başbakanlığa aday olduğunu duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious