İngiltere Irak'tan askerlerini çekiyor

İngiltere Irak'tan askerlerini çekiyor.11528
  • Giriş : 30.04.2009 / 21:13:00

Irak'ta İngiliz ordusundan eğitim için sadece 400 asker kalacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gordan Brown, Irak'taki askeri operasyonların sona erdirildiğini açıkladı. İngiliz askerleri dönüş hazırlıklarına başladı. Başbakan Brown çekilme açıklamasını Irak Başbakanı ile yaptığı görüşme sonrasında açıkladı.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile Londra'da biraraya gelen İngiltere Başbakanı Gordon Brown, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, ülkesinin Basra bölgesinde yürüttüğü askeri operasyonlarının planlanandan bir ay önce sona erdirildiğini ilan etti.

İngiltere'nin Irak'ta görev yaptığı bölgede arkasında bıraktıklarından gurur duyulması gerektiğini söyleyen Brown, İngiltere'nin Irak halkının güvenliğini sağlamak ve yaşam şartlarını düzeltmek için bugüne kadar operasyonel rol oynadığını, bu rolün bugün öğle saatlerinde yapılacak törenle, Basra'da otoritenin devredilmesiyle sona ereceğini belirtti.

Bugün Irak'la ilişkilerini derinleştirmek ve güçlendirmek için yeni adımlar attıklarını da belirten Brown, "Irak'ın İngiltere açısından bir başarı öyküsü olduğunu" söyledi.

Operasyonların sona erdirilmesi sonrasında Irak'taki İngiliz askerler ülketi terk etme hazırlıklarına başladı. Haziran sonunda ülkede, yalnızca Idrak ordusunu eğitmekle görevli 400 ingiliz askeri kalması planlanıyor.

Irak Başbakanı El Maliki de İngiltere ile Irak'ın ortaya koyduğu ortaklığın başarılı sonuçlar verdiğini belirterek, bugün Basra'da yapılacak törende anılacak şehit 179 İngiliz askerine Irak'ın özgürleşmesine verdikleri katkıdan dolayı hep minnet duyacaklarını ifade etti.

Bugün, Basra'da işgalin başlamasından bu yana ölen 179 İngiliz askeri için bir seramoni düzenleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*