İngiltere: Kapatma davasını kaygıyla izliyoruz

İngiltere: Kapatma davasını kaygıyla izliyoruz.20380
  • Giriş : 14.04.2008 / 20:25:00

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband AKP'yi kapatma davasını kaygıyla izlediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye ile İngiltere ilişkilerinin tek kelimeyle harika olduğunu söyledi. Resmi ziyaret için geldiği İngiltere'de Dışişleri Bakanı David Miliband ile yaklaşık üç saat görüşen ve öğle yemeğinde bir araya gelen Babacan, görüşme sonrasında evsahibi bakanla birlikte basın toplantısı düzenledi.
İlk sözü alan İngiltere Dşişleri Bakanı David Miliband, Türkiye ile bu kadar güçlü ilişkiler içinde olmaktan gurur duyduklarını söyledi, görüşmede ikili ve bölgesel konular üzerinde durulduğunu anlattı.

Türkiye'yi bölgesinde etkili güç olarak gördüklerini kaydeden Miliband, görüşmede, Türkiye'nin AB sürecine verdikleri desteğin de yinelendiğini hatırlattı.

Türkiye'nin AB sürecine her adımda destek vermeyi sürdüreceğini belirten Miliband, Yargıtay Cumhuriyet başsavcılığı tarafından AK Parti hakkında açılan kapatma davası konusuna da değinerek, şunları söyledi:

"Türkiye'deki siyasi gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Hükümete karşı yapılan girişimi kaygıyla izliyoruz. Türkiye'deki hükümeti halkın iradesini temsil eden bir hükümet olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu hükümet uluslararası kamuoyunun güçlü bir desteğine layıktır. Ve tabii İngiltere'nin de. Umarız bu mahkeme Türk hükümetinin yaptığı çok önemli işlerden dikkatleri başka tarafa çekmez."

Görüşmede ayrıca Irak, İran'ın nükleer programı, Pakistan'daki gelişmeler, Afganistan'daki durum gibi önemli konuların da ele alındığını belirten Miliband, bu konularda Türkiye ile bir işbirliği içinde olduklarını bir kez daha teyit ettiklerini ifade etti.

Toplantıda bir sunuş yapan Bakan Ali Babacan da evsahibi Bakan'dan "iyi dostum, mevkidaşım" diye söz ederken, kendisine gösterilen misafirperverliğe teşekkür etti.
Görüşmede, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığını ifade eden Ali Babacan, İngiltere ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tek kelimeyle harika olduğunu, iki ülke arasında geçen yıl 14 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunduğunu, her yıl İngiltere'den Türkiye'ye 2 milyon turistin geldiğini ve İngiliz halkının Türkiye'de emlak satın alan Avrupa halkları arasında birinci sırada bulunduğunu kaydetti.

İki ülke ilişkilerinin Stratejik Ortaklık Belgesi'nin imzalanmasından sonra, daha hızlı bir gelişim gösterdiğine işaret eden Babacan, Türkiye ile İngiltere arasındaki konulara ortak bir bakış ve ortak bir stratejik yaklaşımın bulunduğunu da vurguladı.

İki ülkenin benzer değerleri paylaştıklarını da belirten Babacan, İngiltere'nin Türkiye'nin AB sürecine verdiği destekten de memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Görüşmede Irak, Lübnan, İran'ın nükleer programı, Pakistan'daki gelişmeler gibi konuları da ele aldıklarını ifade eden Babacan, "Bütün bu konularda yakın bir diyalog ve dayanışma içindeyiz. Türkiye politik diyaloğu sorunlarının çözümünün anahtar unsuru olarak görmektedir" dedi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious