İngiltere KDV'yi indirme kararı aldı

İngiltere KDV'yi indirme kararı aldı.14607
  • Giriş : 23.11.2008 / 22:52:00

Krizi en derin yaşayan ülkelerden olan İngiltere, krize tedbir arayışında. Maliye Bakanı Darling, yarın KDV'nin indirileceğini açıklayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mali krizle başa çıkabilmenin yolunu arayan İngiltere, peşpeşe açıkladığı ekonomik paketlerden sonra bu kez de vergi paketine başvuruyor. Maliye Bakanı Alastair Darling, KDV oranını yüzde 2.5 dolayında indirileceğini açıklamaya hazırlanıyor. Pazar günü yayınlanan İngiliz gazetelerinin ortak gündemi yarın açıklanacak KDV oranları ile ilgili idi.

Gazetelerin ortak manşet haberine göre, İngiltere Maliye Bakanı Alastair Darling yarın bir açıklama yaparak KDV oranlarında indirime gidildiğini duyuracak.

Sunday Times, kışla birlikte resesyon etkisini gösterirken, Başbakan Brown'un KDV'yi indireceğini bildiriyor.

Sunday Telegraph karanın arkasında hükümetin tüketim harcamalarını artırma arzusunun olduğunu belirtiyor.

Independent on Sunday ise kararı bir "vergi kumarı" olarak değerlendiriyor.

Observer da, Darling'in İngiltere'deki ekonomik durgunluğun aşılması ve halkın Noel öncesi alış-verişe özendirilmesi için bu riskli kararı aldığını yazıyor.

Halen yüzde 17,5 olan KDV oranındaki indirimin bir ya da iki yıl boyunca geçerli olabileceğini yazan Observer, yeni oranın yüzde 15 olabileceğini de bildiriyor.

Haberde, atılacak adımın İngiltere hükümetine yıllık maliyetinin de 12,5 milyar sterlin civarında olabileceği belirtiliyor.

Gazete, Başbakan Brown ve Maliye Bakanı Darling'in ortak görüşü sonucu atılmaya hazırlanılan adımın eleştirmenler tarafından da desteklendiğini kaydediyor.

Ülkede bütün mağazaların alış-verişi özendirmek için erken indirimler başlattığına işaret edilen haberde, KDV oranlarının da aşağı çekilmesiyle piyasada bir canlanma beklenebileceğine işaret ediliyor.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*