İngiltere Kosova'ya asker gönderecek

İngiltere Kosova'ya asker gönderecek.9742
  • Giriş : 29.04.2008 / 16:51:00

İngiltere, NATO'nun, Kosova'daki barış gücünü güçlendirmek amacıyla 600 kişilik bir tabur göndermesine ilişkin talebini kabul ettiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere Savunma Bakanı Des Browne, meclise gönderdiği yazılı açıklamada, "NATO'nun talebini karşılayacak şekilde çok iyi hazırlandık. 30 Haziran 2008'e kadar Operasyonel Yedek Gücü taburumuzu (Kosova'ya) konuşlandırmayı kabul ettim" ifadesini kullandı.

Savunma Bakanlığı sözcüsü de taburun 600 kişilik olacağını belirtti. Sözcü, NATO'nun İngiltere'den bu ay sonunda asker konuşlandırmasını istediğini hatırlattı.

İngiliz hükümeti, daha önce Irak ve Afganistan'da çok sayıda asker bulundurmasına karşın NATO'nun Kosova'ya İngiliz askerleri gönderilmesi talebini kısa sürede yanıtlayacaklarını açıklamıştı.

Bu askerlerin Kosova'da düzenin tesisine yardımcı olmaktan sorumlu olacakları belirtiliyor. Kosova, 17 Şubat'ta, Sırbistan'dan tek yanlı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu dünyanın birçok ülkesi tarafından hemen tanınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious