İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, bugün Türkiye'ye geliyor

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, bugün Türkiye'ye geliyor.10722
  • Giriş : 13.05.2008 / 08:43:00
  • Güncelleme : 13.05.2008 / 09:22:44

Bursa'daki tarihî Koza Han'ı gezecek olan Kraliçe, Yeşil Cami'de 10 dakika Kur'an-ı Kerim dinleyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, yarın Türkiye'ye geliyor. Bursa'daki tarihî Koza Han'ı gezecek olan Kraliçe, Yeşil Cami'de 10 dakika Kur'an-ı Kerim dinleyecek. İmamın okuyacağı Rahman Sûresi'nde kainatın denge ve güzellikleriyle Allah'ın nimetleri anlatılıyor. Ayrıca ölçülü ve adaletli davranmak emrediliyor.

Kraliçe, dört günlük Türkiye ziyaretine bugün başlıyor. Ankara'nın yanı sıra Bursa ve İstanbul'u da ziyaret edecek. Bursa'da gezeceği yerleri kendisi seçti. 4 aydır Bursa üzerine kitap okuyor. Kraliçe'nin ziyareti, diplomatik kaynaklar tarafından, Türkiye-İngiltere ilişkilerinin derinliğini göstermesi olarak yorumlanıyor. Ziyaret, Türkiye'nin tanıtımı için de iyi bir fırsat.

İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth, eşi Edinburg Dükü Philip ile birlikte 4 günlük resmi ziyaret için bugün Türkiye'ye geliyor. Konuk Kraliçe, Türkiye'nin "tarihini ve modern yüzünü" birlikte görmek istediği için, başkent Ankara'nın yanı sıra Bursa ve İstanbul'u da ziyaret edecek. İngiltere Dışişleri Bakanı David Milliband da, Kraliçe'ye eşlik edecek.

İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) toprakları dışına yılda ortalama yalnızca iki ziyarette bulunan İngiltere Kraliçesi'nin Türkiye ziyareti, birçok sembolik anlam taşıyor. Kraliyet ailesi, İngiltere siyasetinin "üzerinde ve dışında" bir makam olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte Türk ve İngiliz diplomatik kaynaklar, ziyareti, "iki ülke ilişkilerinin derinliğinin yansıması" biçiminde değerlendiriyor. İki ülke arasında yıllık dış ticaret hacminin 14 milyar dolar olduğunu, 2007 yılında 2 milyon İngiliz turistin Türkiye'ye geldiğini ve Türkiye'deki İngiliz yatırımlarının arttığını anlatan üst düzey bir Türk yetkili, "Kraliçe'nin Türkiye'ye ziyareti, ilişkilerdeki yakınlığın doğal bir uzantısı. İki ülke arasındaki ilişkilerin de en iyi biçimde devam edeceğini gösteriyor." yorumunu yapıyor.

Türkiye'nin tanıtımı için önemli

Kraliçe'nin yurtdışı ziyaretleri ülkesi dışında da basın ve kamuoyları tarafından ilgiyle izleniyor. Ziyaret için 750'nin üzerinde gazeteci kayıt yaptırdı. Ziyaret, bu yönüyle, Türkiye'nin tanıtımına da olumlu katkıda bulunacak. Londra, Ankara'nın Avrupa Birliği (AB)'ne üyelik sürecine en güçlü destek veren başkentlerin başında geliyor. Kraliçe'nin ziyareti, bu desteğin altının çizilmesi anlamını da içinde barındırıyor.

Kraliçe bugün Ankara'da olacak ve "resmi karşılama" töreni Çankaya Köşkü'nde yapılacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Kraliçe ve eşini karşılayacak. Ardından kısa bir baş başa görüşme yapılacak. Cumhurbaşkanı Gül'ün makamında iki ay önce başlatılan tadilat, Kraliçe'nin ziyareti öncesinde tamamlandı. Cumhurbaşkanı, Çankaya Köşkü'nde Kraliçe'nin onuruna bir yemek verecek. "A protokol"ün uygulanacağı yemek sırasında Cumhurbaşkanı'nın giyeceği kıyafet günlerdir tartışılıyor. Çankaya'dan gönderilen davetiyelerde konuk erkeklerden smokin giymeleri istendi. Çankaya Köşkü kaynakları, Cumhurbaşkanı'nın smokin giyebileceğini aktardı. Bir yetkili, "Smokin giyilmesi gereken yemeklerde mutlaka giyilir diye bir kural yok, koyu renk takım elbise de giyebilir." sözleriyle söz konusu protokol kuralının esnek olduğunu hatırlattı. Yemeğe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşli katılması bekleniyor. Yemek sonrasında, dünyadaki 4 çocuk senfoni orkestrasından biri olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 20 dakikalık bir konser verecek.

Kraliçe, çarşamba günü Bursa'ya geçecek. 4 aydır Bursa ile ilgili kitapları okuyan İngiltere Kraliçesi, bu ilde ziyaret edeceği mekanları kendisi seçti. Kraliçe'ye, Bursa programında Hayrünnisa Gül refakat edecek. Kraliçe, tarihi Koza Han İpekçiler Çarşısı, Yeşil Türbe ve Yeşil Camii'ni ziyaret edecek. Yeşil Camii'de Kur'an-ı Kerim dinleyecek. Okunacak Rahman Suresi'nin İngilizce meali de Kraliçe'ye verilecek. İkinci Elizabeth, Girişimcilik ve Kadın Kongresi'ne de katılacak. Kraliçe, perşembe günü de İstanbul'da olacak. Burada, bir İngiliz gemisinde Gül onuruna bir resepsiyon verecek. Cuma günü de Ankara'da, İngiltere Büyükelçiliği'nde geniş katılımlı bir resepsiyon verecek. Kraliçe, Bursa ve İstanbul programlarının bitiminde Ankara'ya dönecek ve burada konaklayacak.

1961'de 'Menderes asılmasın' diye gelmişti

1926 doğumlu Kraliçe, Ankara'ya ilk kez 1961 yılında geldi. Milli Birlik Komitesi Başkanı Cemal Gürsel ile 40 dakikalık bir görüşme yapan Kraliçe'nin amacı, 27 Mayıs darbesi ile devrilen Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamını önlemekti. Kraliçe, 10 yıl sonra, 18-25 Ekim 1971 tarihlerinde ise bu kez resmi ziyarette bulundu. Dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın konuğu oldu; Ankara'nın yanı sıra, İzmir, Kuşadası, Çanakkale ve İstanbul'u ziyaret etti.

Sade karşılama ve istirahat şartı

Kraliçe'nin ziyareti öncesinde, uygulanacak protokol kuralları merak konusu oldu. Bir yetkili, "Uluslararası protokol kuralları"nın uygulanacağına dikkat çekerken, "Karşı taraf, bize ters gelecek hiçbir talepte bulunmadı. Biz Türkiye'de kendi protokolümüzü uyguluyoruz, eşitler arasında bir protokol uygulanıyor." ifadesini kullandı. Kraliçe'nin Ankara'dan iki somut talebi oldu: Havaalanındaki karşılamada kalabalık istemiyorum ve belli saatlerde istirahata çekilmek istiyorum.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious